Unvan

Biyolog

Doğum Tarihi

4 Mayıs 1825

Ölüm Tarihi

1895

Burç

Boğa

1697

kez görüntülendi

Thomas Henry Huxley Kimdir?

4 Mayıs 1825 yılında İngiltere’de doğdu.

Kuşların bu gün hala geçerli olan sınıflandırmasını yapmış, jeolojik devirler boyunca dünyada yaşamış canlılar üzerine araştırmalar yapmıştır.

Charles Darwin’in de yakın arkadaşı ve evrim teorisi savunucusudur. Charles Darwin’in genellikle tartışmalardan kaçınmasına karşın Thomas Huxley evrimin ateşli bir savunucusu olmuştur. Bununla birlikte agnostizm (bilinemezcilik) kelimesini ilk kullananda Huxley olmuştur.

Babası bir matematik öğretmeni olan Huxley Londra yakınlarındaki Ealing’de doğdu. Londra Üniversitesi’nde tıp öğretimi gördükten sonra İngiliz donanmasında dört yıl cerrahlık yaptı. Donanmasında çalışırken , Avustralya ile Yeni Gine arasındaki bölgeye gittiğinde, deniz anası ve başka deniz canlılarını toplamaya ve incelemeye başladı.

31 yıl süreyle Kraliyet Madencilik Okulu’nda ders verdi ve bilimsel araştırmalarla uğraştı. Karşılaştırmalı anatomi ve mikroskop kullanma tekniği konusunda uzmanlaştı. Biyoloji öğretimine laboratuar yöntemini getirdi.

Bunun yanı sıra Thomas Huxley Huxley ailesinin en büyük bireyidir. Thomas Huxley’in büyük oğlu Leonard Huxley eğitim, edebiyat ve bilimle ilgili yazılar yazan bir bilgin, onun oğlu Julian Sorell, UNESCO’ya iki yıl başkanlık yapmış olan bir biyolog, Julian’nın küçük kardeşi Aldous Huxley geçtiğimiz yüzyılın önemli edebiyat ve eleştirmenlerinden ve Aldous Huxley’in üvey kardeşi Andrew Fielding 1963’te Nobel ödülünü kazanmış bir biyologtur.