Doğum Tarihi

16 Temmuz 1970

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

Burç

Yengeç yengec

1154

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Teymuralp Merter Fosforoğlu Kimdir?

16 Temmuz 1970’de Ankara’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini tamamladıktan sonra konservatuvar öğrenimi için 1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndaki eğitimine başladı.

1983-1986 yılları arasında Trompet eğitimi aldı.
1987’de percussion bölümüne başladı.
1987’den itibaren 5 sene Bilkent Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası (BUGSO) da çaldı.
Bora Adsay ile percussion çalışmalarını sürdürürken; 1991 yılında klasik Percussion’da dünyanın bir numarası sayılan Prof Siegfried Fink ile çalışmak için bir süreliğine Almanya’ya Würtzburg Hooffschule’ye gitti.
1993 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde 1 yıl misafir sanatçı olarak görev aldı ve profesyonel kariyerine başladı.
1994 yılında Ankara Devlet Tiyatrolarında misafir sanatçı olarak görev aldı.
1994 yılı Haziranında 10 senelik percussion eğitimini 7 senede tamamlayarak Hacettepe Üniversitesinden mezun oldu.
Hemen ardından Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bünyesindeki Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası’na davet edilerek misafir sanatçı olarak göreve başladı.
1995 yılında Bilkent Üniversitesinde Master Soloist Lisansüstü eğitimine başladı.
1995-1998 yılları arasında Dünya Percussion Tarihi üzerine tezini tamamladı.Aynı zamanda 72 dakikalık Claasical Percussion CD sini kayda aldı.
1998 yılında Bilkent Üniversitesi’nden mezun olarak Türkiye’nin ilk Master Soloist Percussionist diplomasını aldı.
1995-1998 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesindeki Müzik Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevliliği yaptı.
1999-2000 yıllarında Spot Jazz Ensemble ile çeşitli konserlere çıktı.
2000 Haziraninda Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek dünya sıralamasında en iyi iki Percussionist sayılan Luis Conte ve Alex Acuna ile özel öğrenci  olarak Afro Cuban Latin Percussion çalıştı. Aynı dönemde Los Angeles da Otmaro Ruiz,Sandro Albert,Jimmy Brandley,Michito Sanches gibi Latin Jazz dünyasının dünyaca ünlü isimleri ile müzikal çalışmalarda bulundu.
Toys Menejerlik firmasının organizasyonları ile YARKIN percussion grubuna dahil olarak birçok percussion show konserine çıktı.
1995 yılından beri Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilen 40 ın üzerinde CD kaydında icracı olarak görev aldı.
Türkiye,Almanya,Belçika,İtalya,Portekiz,Yunanistan,İsviçre,Japonya ve Amerika’da değişik sanat grupları ile 700’ün üzerinde konsere çıktı.
2002 yılında SporMed sponsorluğunda Teymuralp Merter Percussion okulunu kurdu. Aynı yıl İngiliz Kültür Sponsorluğunda Türkiye’de ilki gerçekleşen Percussion WorkShop’ı düzenledi.
2003 yılında büyük ilgiyle karşılanan Vajina Monologları adlı tiyatro oyununun müzik direktörlüğünü yaptı.Gene aynı yıl yankı uyandıran ve büyük etnik tartışmalara sebep olan Dövme adlı tiyatro oyununun müziklerini besteledi.
2003 yılı sonunda Türkiye’nin ilk Percussion Tarihi ve bilinen müzik türleri üzerine çalışma teknikleri adlı kitabı basıldı.
2004 yılında özel Piramit Sanat Akademisini kurdu.
2004 yılında Piyanist Fazıl Say ile birlikte İsviçrenin Lucerne şehrinde ünlü bilim adamı Albert Einstein onuruna düzenlenen özel konserde solo percussionist olarak çaldı.
1995-2005 yılları arasına Bilkent Üniversitesi Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası’nda master percussionist ve gene aynı üniversitede öğretim görevliliği yaptı.