teoman koman

Unvan

Orgeneral

Doğum Tarihi

1936

Ölüm Tarihi

14 Aralık 2013

Ülke

Türkiye

2184

kez görüntülendi

Teoman Koman Kimdir?

1936 yılında doğdu. Harp Okulu mezunudur. 1956 yılında Asteğmen olarak katıldığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra 1981’de Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.

1981-1985 yılları arasında Tuğgeneral, 1985-1989 yılları arasında Tümgeneral olarak görev yapmış ve 29.08.1988 tarihinde Millî İstihbarat Teşkilâtı Müsteşarlığı görevine getirilmiştir. Müsteşar olarak görevde bulunduğu 1989 yılında Korgeneral olmuş, 27.08.1992 tarihine kadar bu görevi sürdürmüş, daha sonra Kolordu Komutanı olarak Gelibolu’ya tayin edilmiş, 1993 yılında Orgeneralliğe yükselerek 3. Ordu Komutanlığı’na getirilmiştir.

1995 yılında Jandarma Genel Komutanı olarak atanmış ve 1997 yılında bu görevden emekli olmuştur.

Yassıada’da kaldığı dönemde merhum Başbakan Adnan Menderes’in başına nöbetçi dikilen ‘Üstteğmen Koman’, Menderes’e tokat atan isimlerden birisi olarak gösterildi. Kitaplara giren bu iddia yalanlanmadı.

29 Ağustos 1988 ile 27 Ağustos 1992 tarihleri arasında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı da yapan Teoman Koman, Susurluk olaylarının yaşandığı dönemde yeniden Türkiye’nin gündemine oturdu. Kendisini dinlenmek üzere çağıran TBMM Susurluk Komisyonu’na “Onlar kim oluyor da beni ifadeye çağırıyor. Hiç kimseye ifade vermem…” cevabıyla tartışma yarattı.

JİTEM ve faili meçhul cinayetler davalarında da hep onun adı anıldı.

Koman, 15 Şubat 1996 tarihli ‘ezan’ genelgesiyle TSK’da görev yapan ‘sivil’ ve ‘rütbeli’ personele ‘namaz’ kılmayı yasaklattığı haberleriyle gündeme geldi.

Emekliliği döneminde İnterbank’ta yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev aldı. Banka hakkında açılan davada yurtdışına kaçırıldığı iddian edilen 1 milyar dolar ile ilişkisi olduğu öne sürüldü.

28 Şubat Operasyonu’nun 5. dalgasında gözaltına alınan dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Teoman Koman, hakkında ilginç iddialar ortaya atıldı.

28 Şubat Davası’na bakan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 Eylül 2013 tarihinde emekli Orgeneral Teoman Koman’ın sağlık durumu nedeniyle tahliyesine karar vermişti.

14 Aralık 2013 tarihinde vefat etti.

Hayatını kaybeden 28 Şubat davası sanığı emekli Orgeneral Teoman Koman son yolcuğuna uğurlandı. Koman için ilk tören 16 Aralık 2013 günü 1. Ordu Komutanlığı’nda düzenlendi. Basının alınmadığı törenin ardından katılımcılar yürüyerek Selimiye Camii’ne geldi. Cenaze törenine, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, eski MİT Müsteşarı Şensal Atasagün, Emekli Orgeneral Necdet Üruğ, Emekli Orgeneral Necati Özgen, Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, işadamı Cavit Çağlar ve çok sayıda sivil ve askeri erkan katıldı. Selimiye Camii’nde Teoman Koman’ın eşi eşi Gülgün Koman, oğulları Hakkı ve Mehmet Koman taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine, Genelkurmay Başkanlığı’nın yanı sıra Ergenekon davasında müebbet hapis cezası alan emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de çelenk gönderdiği görüldü.