tarik-cengiz

Doğum Tarihi

30 Nisan 1963

Şehir

Samsun

Ülke

Türkiye

Burç

Boğa boga

4344

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Tarık Cengiz Kimdir?

Tarık Cengiz, 30 Nisan 1963 yılında Samsun‘da doğdu. İlk, Orta, Lise tahsilini Ankara da tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. İş hayatına Akbank Teftiş Kurulunda Müfettiş olarak başladı.

Sonra sırasıyla, Vakıfbank Menkul Kıymetler Merkezinde Fon Sorumlusu ve Bayındır Menkul Kıymetler A.Ş. de Müdürlük yaptı.

1999 yılında DSP Samsun Milletvekili olarak TBMM’ne girdi. Mecliste, Plan Bütçe Komisyonu Üyeliği ve AGİT Türk Grubu Üyeliği yaptı.

Ayvacık, Terme, Salıpazarı, Çarşamba, Tekkeköy, Ondokuzmayıs, Bafra, Alaçam, Yakakent, Kavak, Havza, Asarcık, Ladik, Vezirköprü ve Samsun Merkez köylerinde sayısız yol, okul su ve kanalizasyon projelerini programa aldırtıp tamamlattı.

12 Yıl Samsunspor’da yöneticilik yaptı. 7 yıl (Üç dönem) Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanlığı yaptı. Avrupa Hentbol Federasyonu Tahkim Kurulu Başkanlığı ve Avrupa Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine 49 üye Ülkenin 38 inin oyunu alarak seçildi ve Avrupa’da görev yapan ilk Türk Hentbol Spor adamı ünvanını kazandı.
12 yıldır, Metro Holding ve bağlı Kuruluşlarında Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyelikleri görevini üstlenmektedir.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi‘nden Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

Beril Cengiz ile 22 yıllık mutlu bir evlilik hayatı olan Tarık Cengiz’in çocuğu yoktur. Ama Samsun Şirinköy’den, Rahşan-Bülent ve Tarık manevi evlatlarıdır. Tarık Cengiz iyi derecede İngilizce bilmektedir.