king talal

Unvan

Kral

Doğum Tarihi

26 Şubat 1909

Ölüm Tarihi

7 Temmuz 1972

Ülke

Ürdün

Burç

Balık balik

1887

kez görüntülendi

Talal ibn Abdullah Kimdir?

Ürdün (Haşimi) Krallığı’nın 2. kralı ve I. Abdullah’ın oğludur.

Talal ailesi İslam Peygamberi Hz.Muhammed’in soyundan geldiğini savunur.

Ürdün Kralı Talal ibn Abdullah, 26 Şubat 1909 tarihinde o dönem Osmanlı topraklarında olan Mekke, Hicaz’da dünyaya geldi. Annesi Musbah, Kral Abdullah’ın ilk karısıdır. Talal, İngiliz askeri akademisinden 1929’da mezun oldu ve asteğmen rütbesiyle Arap Lejyon’unda görev aldı. 20 Temmuz 1952’de Mescid-i Aksa’da cuma namazı sonrasında, oğlu Hüseyin’in sağ kurtulduğu fakat babasının öldürüldüğü bir suikast sonucunda tahta geçti ve kısa hükümdarlığı devrinde Ürdün Anayasası’nın yenilenmesiyle uğraştı. Talal ayrıca Mısır ve Suudi Arabistan gibi bölge ülkelerle olan ilişkilerin yumuşatılması için önemli çabalar harcamıştır.

1 Ocak 1952 tarihinde anayasa kabul edildi ve Ürdün Krallığı sağlam temellere oturtuldu. Tutulduğu şizofreni hastalığı görevini aksatmaya neden olunca 11 Ağustos 1952 tarihinde Ürdün Meclisi tarafından tahttan oğlu lehine feragat etmesi temin edilerek emekliye ayrıldı.

Kral Talal bundan sonraki 19 yılını İstanbul Ortaköy Şifa Yurdu’nda tedavi ile geçirdikten sonra 7 Temmuz 1972 tarihinde İstanbul’da bir kalp krizi sonucu vefat etti ve Amman’daki Kraliyet Kabristan’ında defnedildi.
Talal bin Abdullah Zein el Şerif ile evli ve 6 çocuk babasıydı.

Aynı zamanda Kral Hüseyin’inin babasıdır.