Tahir Tamer Kumkale

Unvan

Dr.

Doğum Tarihi

1947

Şehir

Zonguldak

Ülke

Türkiye

1874

kez görüntülendi

Tahir Tamer Kumkale Kimdir?

1947 yılında Zonguldak’ta doğan Tahir Tamer Kumkale; 1960’da Selimiye Askeri Ortaokulunda askeri üniforma ile tanışmıştır. 1966’da Topçu Asteğmeni olarak Kara Harp Okulunu, 1967’de Topçu ve Füze Okulunu, 1977’de Kara Harp Akademisini, 1984’de Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birimlerinde Bölük/Batarya, P.Tabur ve Mknz. P.Alay Komutanlığı yapmıştır. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Genelkurmay, KKK, 3.Ordu ve Ege Ordu Karargâhı, Harp Akademilerinde Karargâh hizmetlerinde bulunmuştur. 1996’da Harp Akademilerinden Kurmay Kıdemli Albay rütbesi ile emekli olmuştur. 15 değişik mesleki kurs görmüştür.

1968–1969’da Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okuyan Kumkale, 1986’da Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü doktora programını “Atatürk’ün Ekonomik Görüşleri” konulu tezi ile bitirerek Cumhuriyet Tarihi doktoru olmuştur.

1978 yılından başlayarak üniversitelerimiz başta olmak üzere Türk toplumunun aydın kesimine hitaben iki binden fazla konferans vermiştir. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok bilimsel toplantıda konuşmacı ve yönetici olarak görev almıştır. Bu konferans ve toplantılarda; “Türkiye’ de Yıkıcı ve Bölücü Akımlar”,”Türk Tarihi ve Türk Kültürü” ile “Atatürkçülük” konularını işlemiştir.

1980-1983 yıllarında TRT’de yayınlanan; “Canlı Tarih”,” Tarihte Ermeniler”, “Boy Hedefi Türkiye”, “Neden Hedef Türkiye”ve “Vatan Borcu” filmlerinin yapım ve yönetimini üstlenmiştir.

1987 yılında Trakya Üniversitesinde vermeye başladığı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi derslerine İTÜ’de ve Fatih Üniversitesinde devam etmiştir. 2000–2002 yıllarında Fatih Üniversitesi’nde “Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü ve Atatürk Araştırma Merkezi Koordinatörü” olarak görev yapmıştır.

Halen Genelkurmay ATASE Başkanlığı Türk Askeri Tarih Komisyonu Genel Kurul üyesi olan Dr. Kumkale’nin basılmış 19 kitabı mevcuttur. “Tarihten Günümüze Türk-Rus İlişkileri”, “Türklerde Motivasyon”, “Neden ve Nasıl Atatürkçülük”, “Kıbrıs’ta Sona Doğru”, “Küçük Adada Büyük Oyunlar”, “Beynimizi Kimler ve Nasıl Yönetiyorlar” , “Atatürkçü Olabilmek”, “ Türk İnsan Mühendisliği”, “ Vatikan ve Papa’nın Gizli Türkiye Senaryoları”, “ Diaspora Ermenilerinin Soykırım Yalanları” , “Derin Devlet Nedir?” ve “Atatürk’ün Ekonomik Mucizesi”, “Devr-i Tayyip” ve “Psikolojik Savaş” eserlerinden bazılarıdır.

10 Ocak 2000’den itibaren internetteki “Bildiri-Yorum” sitesinde Türkiye’nin güncel sorunlarına ilişkin fikir ve düşüncelerini açıklamaya devam etmektedir. 1997’de Bizim Anadolu Gazetesinde başladığı köşe yazarlığına Önce Vatan ve Hüryıldız, Günboyu ve Ulusal Ses gazetelerinde devam etmiştir.

Dr. Kumkale; evli ve üç çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.