Unvan

Cumhurbaşkanı

Doğum Tarihi

1955

Ülke

Sırbistan

1144

kez görüntülendi

Svetozar Maroviç Kimdir?

Karadağlı avukat Svetozar Maroviç, 7 Mart 2003’te Sırbistan-Karadağ Devleti’nin ilk cumhurbaşkanı oldu. Yugoslavya Federasyonu’nun yıkılmasının üzerinden bir haftadan daha az süre geçmişken iktidara gelen Maroviç, yeni birliğin beş kişilik Bakanlar Kurulu’na da başkanlık edecek.

Maroviç, söz konusu göreve hem Sırbistan hem de Karadağ’da seçilmiş bir cumhurbaşkanı yok iken ve Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç’in bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra olağanüstü hâl ilanından birkaç gün önce geldi.

Maroviç 31 Mart 1955’te Kotor kentinde dünyaya geldi. Podgoritsa Hukuk Okulu’ndan mezun oldu. Karadağ’ın bağımsızlık yanlısı Sosyalistler Demokratik Partisi’nin (DPS’nin) kurucu üyesi ve Başkan Yardımcısıdır. Svetozar Maroviç, Karadağ Meclisi’ne ilk kez 1990’da girdi ve 1994 – 2001 yılları arasında üç kez Meclis başkanlığına seçilirken, Meclis Dış İlişkiler Komisyonu’na da başkanlık yaptı. DPS’de Genel Sekreter, Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken, federal ve ulusal meclislerde de milletvekili olarak görev aldı.

7 Mart 2003’te devlet başkanı olarak yaptığı ilk konuşmada Maroviç, yeni gevşek birliğin oluşmasını sağlayan anlaşmayı “Sırbistan ve Karadağ arasındaki ilk demokratik anlaşma” olarak niteledi. Cumhurbaşkanı ayrıca, iki cumhuriyetin bağımsızlık konusunda karar vermek için sandık başına gidebileceği üç yıl sonrasına değin Sırbistan-Karadağ halkının yaşam standartlarını geliştirme ve BM Savaş Suçları Mahkemesi ile işbirliğine gitme taahhüdünde bulundu.

Maroviç, aktif bir siyasetçi olmasının yanında birçok gazete ve dergi için yazılar yazdı, ayrıca Budva kentindeki birçok kültürel etkinliğin de başlatıcısı oldu.

Svetozar Maroviç evli ve iki çocuk babasıdır.