Unvan

Mimar

Doğum Tarihi

1951

Şehir

Erzurum

Ülke

Türkiye

1395

kez görüntülendi

Süreyya Polat Kimdir?

1951 Erzurum doğumlu olan Süreyya POLAT, 1975 Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunudur. Uzun yıllar serbest mimarlık, müşavirlik ve müteahhitlik yaptıktan sonra 1990 yılında Vakıf İnşaat Restorasyon ve Ticaret A.Ş. de göreve başladı. 1994 yılında Genel Müdür olarak bu şirketten ayrılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden biri olan İSTON’a (İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş.) Genel Müdür oldu. 7 yıllık başarılı çalışmalar sonucunda İSTON küçük bir şirket durumundan yurtdışına ihraç edebilen büyük bir kuruluş haline geldi.

2001-2004 yılları arasında ise İGDAŞ’ ta (İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş) Genel Müdürlük yaptı. Yine bu dönemde İGDAŞ 1 yılda 2000 km doğalgaz hattı döşeyerek kendi alanında rekor kırmıştır. 2004 yılında İSFALT’a (İstanbul Asfalt Fabrikaları Sanayi ve Ticaret AŞ) Genel Müdür olarak atanmıştır. Burada da 1,5 yıl boyunca başarılı çalışmalar yapmıştır. 2005 yılı sonundan itibaren ise çalışma hayatına Simetri Yapı A.Ş. yönetim kurulu başkanı olarak devam etti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanı Olduğu Dönemde ve Sonraki Dönemlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Bağlı Kuruluşlarda Üst Düzey Yöneticilik Yapan Süreyya Polat 2009 yerel seçimlerinde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday adayı oldu.

Başbakanlık Müşavirliğine atandı. Polat’ın atanmasına ilişkin karar, 15 Mayıs 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.Birçok Sivil Toplum Kuruluşunda kurucu veya üye olarak faaliyet gösteren Polat evli ve 4 çocuk babasıdır.