Unvan

Gazeteci

Doğum Tarihi

1933

1708

kez görüntülendi

Suna Tanaltay Kimdir?

1933 Yılında Mersin’de doğdu. İlk, orta okul ve liseyi Mersin’de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Psikoloji (tezli), Felsefe Tarihi, Eski ve Yeni Türk Edebiyatı sertifikalarının yanısıra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çapa Psikiyatri Kliniği’nden Psikiyatri Sertifikası alarak öğrenimini tamamladı. Aynı dönemde Kandilli Kız Lisesi’nde ve Kabataş Erkek Lisesi’nde Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe ve Türkçe öğretmenliği yapmış olan Tanaltay, Çapa Psikiyatri Kliniği’nden emeklidir. Eşi Psikiyatrist Dr. Erdoğan Tanaltay’la birlikte muayenehane çalışmalarını sürdürmektedir.

Üç yıl süre ile Inter-Star’da “İyi Günler Türkiye” programında ve yıllardır TRT’de konuşan Tanaltay, HBB’de iki yıla yakın bir süre “Sevgiyi Paylaşalım” programında eşi Dr. Erdoğan Tanaltay’la birlikte konuşma ve yorumlarını sürdürmüşlerdir.Kanal 6’da “Derdini Söyle” ve bir yıl boyunca “Sorun Dertleşelim – Sevgiyi Paylaşalım”, 9. Kanal’da “Medya Terapi” ve “Bir Yudum Sevgi” programlarında Dr. Erdoğan Tanaltay’la canlı yorumları paylaşarak konuşmuşlardır.

Ayrıca, Flash TV, NTV, TRT, Show TV, Kanal D, ATV, TGRT ve çeşitli kanallarda söyleşileri süre gelen Tanaltaylar TRT’nin “Çifte Kavrulmuş” programının hem danışmanları, hemde yorumcuları olarak görev yapmışlardır. Radyo I Ortak Yayın’da yıllarca “Gececi’lerine seslenen Tanaltay, Radyo Kulüp ve çeşitli özel radyolarda da sık sık konuşmaya devam etmiştir.

Yıllar yılı çeşitli gazette ve dergilerde yazan Suna Tanaltay, Günaydın Gazetesi yanı sıra, eski Posta Gazetesi’nde günlük, Meydan Gazetesi’nde de haftalık köşe yazarlığı yapmıştır.Ayrıca Günaydın Gazetesi’nde “Türkiye’de Aile Yapısı ve Cinsel Sorunlar” isimli araştırmayı yönetmiş ve yazmıştır.Yirmi yıldır Sanat Çevresi ve Size Dergilerinde devamlı olarak yazan Tanaltay, Bebek , İçimizdeki Çocuk ve Ana Dergilerinde sürekli olarak yazmaktadır.

Türkiye’nin hemen her yöresinde eşi Dr. Tanaltay’la birlikte bin beş yüzü aşkın söyleşinin onur zirvesi: Şırnak’tır. 23. Jandarma Tümen Komutanı Ömer Keçecigil Paşa’dan eşi Erdoğan Tanaltay’la birlikte “TAKDİR” belgesi almışlardır.

Dikili ve Akçakoca Belediye Meclislerinden Fahri Hemşehrilik Beratı alan Tanaltay’ların Dikili ve Balıkesir’de bir de Sevgi Yolu ve Sevgi Sokakları bulunmaktadır.

Suna Tanaltay, Oriflame Firmasının yaptığı bir Halk Araştırması sonucunda “1997 Yılında Sağlık Hizmetleri konusunda Yılın en Başarılı Kadını” seçilmiştir.

Kitapları

Çocukluğum Bana Kalsın (Anı-Öykü)
Her Yaşta Ruh Sağlığı ( Çocuk ve Aile Bölümü)
Sevdikçe ( Deneme)
Önce Sevgi Vardı (Deneme-Öykü)
Çocuklar Ağlamasın (Psikoloji)
Sonsuzu Paylaşanlar(Sanat Yazıları)
Kapıda Bir Gül Açtı (Öyküler)
Gül Kokusu (Öyküler)
Ben Sevgiyim ( Deneme)
Gençlik Sevgidir (Deneme)
Düş Sevginin Peşine (Deneme)
Şakayık Sokak (Öyküler)
Yaşam Nehri (Deneme)
Sevdalar Çocuk Kalır (Şiir)
İskambil Evler (Anı-Öykü)