suleyman-buyukberber

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

19 Nisan 1965

Şehir

Kayseri

Ülke

Türkiye

Burç

Koç koc

2653

kez görüntülendi

Süleyman Büyükberber Kimdir?

19 Nisan 1965 tarihinde Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. 1988 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Mecburi hizmet sonrası 1989 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD’da İç Hastalıkları ihtisasına başladı ve 1994 yılında uzman oldu. Uzman olarak çalışırken mecburi hizmet nedeniyle üniversiteden ayrıldı.

1995 yılında İnönü Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak öğretim üyeliğine başladı. Tıbbi Onkoloji Bilim Dalını kurdu. Merhum Turgut Özal’ın başlattığı bir imkanla 1996 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde University of Nebraska Medical Center ve Eppley Cancer Center’a gitti. Tümör immünolojisi ve Gastrointestinal Oncology kliniğinde research fellow olarak çalıştı.

1999 yılında doçent oldu.

2000 yılında Gaziantep Üniversitesinde göreve başladı ve burada da Tıbbi Onkoloji hizmetini ilk kez başlattı. 2004 yılında tıbbiyeye ilk adım attığı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji BD’da klinikteki tüm öğretim üyelerinin ortak isteği ile göreve başladı.
2005 yılında profesör oldu.

2006 yılından beri bilim dalında oybirliğiyle Bilim Dalı Başkanlığını yürütmekte. Kurucu üyesi olduğu ülkemizin Tıbbi Onkoloji alanındaki en saygın derneği olan Anadolu Tıbbi Onkoloji Derneği’nin 2006’dan beri başkanlığını yürütmektedir. Her yıl yapılan Ulusal Tıbbi Onkoloji Kongrelerinin Başkanlığını yapmaktadır.

Ayrıca Gastrointestinal Onkoloji Derneğinin, ve Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler Derneklerinin kurucusudur. 2012 yılının hemen başında 27 ülkenin Medikal Onkoloji derneklerinin katılımıyla kurulan NEMA (Near East Mid Asia Medical Oncology Associations) Başkanlığına seçilmiştir.

Ülkemizde çok az sayıda olan Tıbbi Onkologların önemli bir kısmının gerek uzmanlık eğitiminde ve gerekse akademik ilerlemesinde katkıları olmuştur. Uzun yıllar Sağlık Bakanlığı Merkezi Etik Kurulunda ve diğer komisyonlarda görev aldı. Tıbbi Onkoloji alanında biri yurtdışında Nebraska’da Tumor Immunology bursu olmak üzere çok sayıda ödül aldı.

Halen 140’ın üzerinde yurtdışı, yüz civarında yurt içi makale, bir kısmı yurtdışında olmak üzere 500’ün üzerinde poster ve bildirisi mevcuttur.

Tıbbi onkoloji alanında çok sayıda ulusal ve uluslar arası dergide hakemlik yapmaktadır. Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Nuray Büyükberber ile evlidir. Tıbbiye öğrencisi olan bir kızı ve 3 oğlu var. Tıp dışında Osmanlı ve Türk tarihine özel ilgi duymaktadır.

Kaynakça

Gazi Üniversitesi