Doğum Tarihi

1958

Şehir

Kilis

Ülke

Türkiye

3222

kez görüntülendi

Süheyl Uygur Kimdir?

1958 yılında Kilis‘te doğdu. Ünlü tiyatro sanatçısı Nejat Uygur‘un oğludur. Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler doğdukları andan itibaren içinde bulundukları “Nejat Uygur Tiyatrosu”nda bir çok oyunda yer aldılar. Burada edindikleri bilgi birikimi ve tecrübe ile, 1991 senesinde “Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu”nu kurdular. Süheyl/Behzat Uygur tiyatrosu kurulduktan sonra Boynuz Kulağı Geçer, Üç Salakşörler, Hişt Hişt Teleköle, Kodum mu Oturturum, Gulduren Suphe, Tuhaf Ikili, Benimle Oynar misin ve Komedi Komedi adlı oyunları ile 22 yıl boyunca hiç aralıksız tiyatro sahnelerinde yer aldılar.

Kanal 7’deki “Şans Kapıdan Bakınca” adlı yarışmayı sundu. “Şahane Pazar” adlı eğlence Programını kardeşi Behsat Uygur’la birlikte sundu. 1993 yılından itibaren aralıksız 8 yı sürdürdükleri “Şahane Pazar” programı ile TV ekranlarının vazgeçilmez ikilisi oldular.Şahane Pazar Süheyl ve Behzat Uygur kardeşlerin başarısı sayesinde bir ekran klasiği olmayı başarmıştır. Ayrıca bir de “Ha Babam De Babam” adlı bir proğram yapmışlardır.

Sunuculuk ve tiyatro alanında bir çok ödül kazandılar. Müzik sektöründe de bir ilke imza atarak müzik ve mizahı birleştirdikleri bir single çıkardılar. “Abdülkadir” isimli singlelarının satış rakamı 100.000’i aştı.

Bu da Uygur isminin markalaştığını, yaptıkları her işin tüketicisi olduğunun göstergesidir.

Yeni Asır Gazetesinde kardeşi Behzat Uygur ile birlikte yazılar yazdı.

23 Aralık 1995 tarihinde Burçin Orhon ile evlendi. İlk kızları Zeynep 4 Eylül 1998 tarihinde doğdu. 2002 yılında ise ikinci kızları Ayşe dünyaya geldi.