Doğum Tarihi

30 Ocak 1963

Burç

Kova

426

kez görüntülendi

Şevki Sözen Kimdir?

Aslen Makedon bir aileden gelen Prof. Dr. Şevki Sözen 30 ocak 1963 de babasının görevi sebebiyle Kabil ‘de dünyaya gelmiştir. Ataköy İlköğretim Okulu, Saint Benoit Fransız lisesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1987 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumunda Tıpta uzmanlık eğitimini tamamlayarak Adli Tıp Uzmanı olmuştur.

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde askerlik görevini tamamladıktan sonra Amerika New Jersey’de Rutgers Üniversitesinde Forensic Medicine Departmanında Klinik Adli Tıp alanında observer olarak çalışmıştır. 1993 yılında yurda dönerek İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilimdalında göreve başlamıştır. 1994 yılında Adli Tıp Doçentliği ,2000 yılında Adli Tıp Profesörlüğü ünvanını alarak Adli Tıp Anabilimdalı öğretim üyeliği, Anabilimdalı Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumunda 2. İhtisas kurul başkanlığı, İstanbul Tıp Fakültesi Hasta Hakları ve Hekim Sorumluluğu koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Uzun yıllar Galatasaray Hukuk , Bahçeşehir Hukuk ve Bahçeşehir Tıp Fakültelerinde Adli Tıp dersleri vermiştir. 10 yılı aşkın süredir Müge Anlı ile tatlı sert programında tıbbi danışmanlık yapmakta olup 2019 yılında İstanbul Tıp fakültesinden emekli olmuştur. Halen Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Klinik Adli Tıp ve Adli Psikiyatri alanlarında ağırlıklı olarak çalışan Prof.Dr. Şevki Sözen özellikle dezavantajlı grupların uğramış oldukları şiddetin tıbbi olarak belgelenmesi, aile içi şiddet, çocuk istismarı ,cinsel saldırılar ile Cezai ve hukuki ehliyet, velayet, malûliyet, grafoloji vb. alanlarda danışmanlık yapmaktadır. İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir. 300 ün üzerinde ulusal ve uluslararası yayın, kitap ve kitap bölüm yazarlıkları bulunmaktadır. Amatör olarak tiyatro yapmaktadır. Evli ,bir erkek ve bir kız babasıdır.

Müge Anlı ile Tatlı Sert programında Şevki Hoca olarak yer almaktadır.

Kaynakça

https://tofd.org.tr/