sevinc-cokum

Doğum Tarihi

23 Ağustos 1943

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak oglak

1355

kez görüntülendi

Sevinç Çokum Kimdir?

25 Ağustos 1943 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Beşiktaş’ta tamamladı. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirince bir süre edebiyat öğretmenliği yaptı. 1975’te öğretmenlikten ayrılarak kendisini edebî çalışmalara verdi. Türk Edebiyatı dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yürüttü, Türkiye gazetesinde yazdı.

Edebiyat dünyasıyla hikâyeleriyle tanıştı. Hikâyeleri Hisar, Türk Edebiyatı ve Töre dergilerinde çıktı. İlk hikâye kitabı; Eğik Ağaçlar adını taşır. İlk çalışmaları hikaye ağırlıklı seyretti ama sonra tamamen romana yöneldi. Sosyal ve tarihî romanlar yazdı. Hikâyelerinde İstanbul’un gelenekçi semtlerinin sosyal yapısından kesitler verdi; yalnızlığı ve dayanışmayı işledi. Ruh tahlilleriyle kahramanlarının duygularını akıcı ve dokunaklı bir dille ortaya koydu.
Hikaye ve romanlarında geçmiş zaman boyutunu, tarih şuuruna dönüştürerekişleyen bir yazarımız olan Sevinç Çokum; tarih-roman ilişkisi içinde değişik coğrafyalardaki Türk kültür birikimini konu ve malzeme olarak almış, insana odaklı “insanı ayakta tutan ne varsa onları savunuyorum” diyen özgün ve üretken kalemlerden biri olmuştur.

Eserleri
Eğik Ağaçlar
Bölüşmek
Makina
Derin Yara
Onlardan Kalan
Onlardan Kalan
Rozalya Ana
Bir Eski Sokak Sesi
Evlerinin Önü
Beyaz Bir Kıyı
Gece Kuşu Uzun Öter
Zor
Hilâl Görününce
Karanlığa Direnen Yıldız
Bizim Diyar
Çırpıntılar
Ağustos Başağı
Deli Zamanlar
Gülyüzlüm
Gece Rüzgarları
Tren Burdan Geçmiyor
Güzele Bakan Karınca
Vaktini Bekleyen Tohum
Hevenk-Kayıp İstanbul

Senaryoları
Beyaz Sessiz Bir Zambak
Yeniden Doğmak

Radyofonik eserleri
Hilâl Görününce
Ağustos Başağı
Nefise Hatun