sevim-caglayan

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

9 Haziran 1934

Ölüm Tarihi

19 Ocak 2000

Şehir

Konya

Ülke

Türkiye

Burç

İkizler ikizler

4748

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Sevim Çağlayan Kimdir?

Sevim Çağlayan, 9 Haziran 1934 tarihinde Konya’da doğdu. Esas adı Asıl adı Sevim Sivrikaya’dır. Babası üst düzey polis (Mustafa Avni Bey), annesi ev hanımıdır. Sevim, 18 kardeşin en sonuncusu, ama ilk onbeş kardeş daha bebekken ölür. 12 yaşında çok zengin ve kendisinden hayli büyük bir avukatla evlendirilir.

Çok küçük olduğu için bu evlilikten birşey anlamadığını söylüyor. Bu yüzden 12 artı bir kere evlendim diyor. 4 sene sonra boşanıp Ankara Radyosu’nun sınavlarına girer, kazanır. Ancak yaşı tutmadığı için iki sene kadro bekler. Tam dokuz yıl radyoda çalışır, ta ki en sevdiği ve 12 yıl evli kaldığı eşi Yılmaz Gündüz tarafından sahneye teşvik edilene kadar: ‘‘Ben sahneyi filan istemiyordum aslında. Yılmaz’la yeni evlenmiştik. Sevim, dedi. Biz bir geçim şekli seçmek zorundayız. Senin sahneye çıkman şart. Ben de istifamı verip İstanbul’daki Casablanca Gazinosu ile anlaştım.’’ Yılmaz Gündüz, karısının menajeri gibidir. Sahnelere bir yenilik getirmek gerektiğini, yalnızca kulağa değil göze de hitap etmenin önemini söyleyen hep odur.

Sevim Çağlayan, 1959 yılında sahnelere çıktığı günden itibaren olay olur. Ankara Göl Gazinosu’nda, istiridye kabuğundan sahneye çıktığında, üzerinde, vücudunun yalnızca kapatılması şart olan yerlerini kapatan transparan bir kostüm vardır. Bu kostüm yüzünden hem gazino kapatılır hem de Çağlayan, halkı tahrik ettiği gerekçesiyle karakolluk olur.

En parlak dönemi 1960-1965 arasıdır. Övündüğü özelliği ise solist altı çalışmaması: “İcabında evde peynir ekmek yedim, ama kariyerimi düşürmedim. Rahmetli Zeki Müren bile, bir tek sen benim altımda çalışmadın derdi.”

Şahane Kadın lakabının hikayesi ilginç: ‘‘Bir gün bir telefon geldi. Bir hayranım, ‘Şahane Hanım’la görüşebilir miyim’ dedi. Ben de sinirlendim, ‘şahane senin anandır’ deyip kapattım. Eşim Yılmaz Gündüz de, ‘neden kızıyorsun, ne kadar güzel bir isim, bundan sonra senin adın Şahane Kadın olsun’ dedi. Şimdi de Şahane Kadın demezlerse sinirleniyorum.’’

1965’te Türkiye sahnelerinden ayrılır, oğlunu okutmak üzere Almanya’ya gider. Oralarda 10 sene çalışır. Yurtdışı yıllarından sonra eski rüzgarı bulamaz ve yavaş yavaş şöhretten uzaklaşır. İki oğlu olur, vefatına kadar ikisiyle de görüşmedi, arayıp sormadıklarını söylüyor. Magic Life oteller zincirinin sahibi Dr. Atilla Kınay’ı hakiki oğlu bellemiş, onu çok seviyor.

Aralarında Prof. Dr. İlhan Bumin, milli basketbolcu Yılmaz Gündüz, müzisyen Cengiz Coşkuner, TBMM Başkanı Refik Koraltan, Altaylı futbolcu Necdet Tunca gibi ünlü isimlerin de olduğu, kimi resmi, kimi imam nikahlı tam 13 erkekle evlendi. Türk sanat müziği ve oyunculuk alanında da bilinen bir sanatçıdır.

Kedilerle arası her zaman çok iyi oldu. Küçükçekmece’den önce oturduğu Ataköy’de bahçede beslediği kırka yakın kedisi vardı. Çağlayan, komşuların kedilerden rahatsız olduklarını ve bir kısmının zehirlendiğini anlatır. Son zamanlarında bütün sevgisini evdeki Mercan’a vermiş.

1970’lerin başında Günaydın Gazetesi’nde yayınlanan ‘‘Killing’’ fotoromanı kısa sürede fenomene dönüşür. Yeşilçam bu fırsatı değerlendirmekte gecikmez ve bir sürü iskeletli film çeker. Sevim Çağlayan işte bu filmlerden birinde.

Sevim Çağlayan dördü resmi dokuzu imam nikahlı olmak üzere 13 kere evlendi. Zamanında “şahane kadın” olarak bilinen Çağlayan, 19 Ocak 2000 tarihinde vefat etti.

Filmleri
Sokaktan Gelen Kadın – 1961
Sevenler Ölmez – 1963
Zennube – 1965
Ölmek Var Dönmek Yok – 1966
Hedef Ankara – 1966
Bir Garip Yolcu – 1972
Hayat Kadınları – 1978