Sevda-Noyan-Biyografi

Doğum Tarihi

1964

Şehir

İzmir

8449

kez görüntülendi

Sevda Noyan Kimdir?

Sevda Noyan, 1964 yılında Yunanistan göçmeni bir ailenin kızı olarak İzmir’de dünyaya gelmiştir. İlk evliliğinden önceki adı-soyadı Sevda Köse‘dir. Eski kocası olan Massimo Reggio’nun soyadını kullanmış Sevda Reggio daha sonra 2000 yılında Münib Engin Noyan ile evlenmiş ve Sevda Noyan olmuştur.

Sevda Noyan kendi deyimiyle, ‘cahiliye dönemi’ hayatında güzellik uzmanı olarak çalışıyordu. İzmir’de Ege TV’de makyözlük yapıyordu. Buradaki çalışmalarında yöneticiliğe kadar yükselmişti. Burada çalışırken, kanal tarafından düzenlenen birçok organizasyonu tertipliyordu.

1996 yılında Bursa’ya yerleşti. 1999 yılında Bursa’da Bursa Hakimiyet Gazetesi’nde Magazin Müdürü olarak çalıştı. Bursa Olay TV’de bir süre çalıştı. Sonra da yerel bir radyoda yöneticilik yaptı. Bursa’da etrafına, TBMM’de tepki çeken “Deyyus-u Ekber” pankartını açan CHP’nin Manisa eski Milletvekili Sabri Ergül‘ün yeğeni olduğunu söyledi (Gazeteci Yüksel Baysal’a).

Bursa Hakimiyet’in ekinde bir okuyucunun yazdığı, içinde cinsel öğeler içeren şiire olduğu gibi köşesinde yer verince, Bursa Hakimiyet Gazetesi’nden kovuldu. Daha sonra Bursa’da bir ajansta çalışmaya başladı, o da kısa sürdü.

Ardından “Taksi Bursa” adı altında taksilerde okunacak bir dergi çıkardı. O iş de yürümedi.

Sonra Bursa Altıparmak’ta Dönence’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak işe başladı.

O sırada FETÖ’nün Samanyolu televizyonunda “Kapılar ve Köprüler” programını yapmakta olan Engin Noyan ile tanıştı.

Kader Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Sevda Noyan, gençlik yıllarında 28 Şubat sürecinde başörtülü üniversite öğrencilerine karşı düzenlenen gösterilerde yer aldığını, hatta “Hadi İran’a sloganları”na eşlik ettiğini söylemişti.

Gazeteci Fatih Altaylı’nın yazına göre “Sevda Noyan bir dönem FETÖ’nün Samanyolu TV kanalında program yapan Engin Noyan’ın 2. eşi. Engin Noyan geçmişte Eser Noyan ile evliydi ve sahneye Noyan and Noyan adıyla çıkarlardı. Sonra Engin Noyan FETÖ’cü oldu. Ardından 2000’lerin başında Eser Noyan, Engin Noyan’ın bir metresi olduğu iddiasıyla ortalığı birbirine kattı. Engin Noyan haliyle bu iddiaları yalanladı.Eser Noyan ise kocasının bir televizyon kanalında çalışan bir makyözle birlikte olduğunu iddia etti.

Makyözün adı Sevda Reggio idi. Eski kocasının soyadını kullanmaya devam ediyordu. O da İzmir sosyetesinin gülüyken, boşanmış ve kendini dine adamıştı. Engin Bey daha sonra Eser Noyan’dan boşandı ve ilişkisinin olmadığını iddia ettiği Sevda Reggio ile 2000 yılında evlendi.”

Engin Noyan’ın ile evlendiğinde iki çocuk sahibi olan Sevda Noyan yazar ve yorumculuk yaptı.

Sevda Noyan’ın 8 Mayıs 2020 tarihinde Ülke TV’de Esra Elönü ile yaptığı programda, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda donanımlıyız” sözleri kamuoyunun tepkisine neden oldu.

SEVDA NOYAN NE SÖYLEDİ?
Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı” diyerek şu ifadeleri kullandı:
“15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk… Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

Programın sunucusu Esra Elönü ise, Noyan’ın sözleri üzerine; ” ‘Ayak’ az kalır bence, 4 ayaklarını denk alsınlar” diyerek yanıt verdi.

9 Mayıs 2020 günü İş insanı Kazım Bilgen, Sevda Noyan’ın Ülke TV’de yayınlanan, Esra Elönü’ün sunduğu ‘Arafta Sorular’ programında sarf ettiği tehditler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Aile ismimizin saygınlığını kirlettiği için hukuki süreç başlatacağız

“15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür” diyen yazar Sevda Noyan’ın eşi Engin Noyan’ın ailesi açıklama yaptı. Açıklamada, “Aile ismimizin saygınlığını kirlettiği için hukuki süreç başlatacağız” denildi.Noyan ailesi adına Selma Türkis Noyan, Tevfik Emre Noyan, Davut Halit Eren Noyan, Murat Noyan, Eser Noyan ve Güliz Noyan tarafından yapılan, sosyal medyada Eser Noyan tarafından yayınlanan açıklamada Sevda Noyan’ın katıldığı televizyon programında dile getirdiği düşüncelerinin Noyan ailesinin düşüncelerini yansıtmadığı belirtilerek, “Noyan ailesi olarak bu şahısa aile ismimizin saygınlığını kirlettiği için hakaret davası açarak hukuki süreci başlatacağız” ifadeleri kullanıldı. “Sevda Noyan isimli bu şahsın düşünce ve tutumlarının hiçbir şekilde bizler ve ailemiz ile ilişkilendirilmemesini rica ediyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Noyan ailesi bireyleri olarak kendisini şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz” dendi.

Münib Engin Noyan – Sevda Noyan
Sevda-Noyan-Kimdir

9 Aralık 2000 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan “Hayatımda 2.Kadın Yok” başlıklı haber.

Noyan&Noyan diye tanınan Eser ve Engin Noyan çiftinin evliliği üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Eser Noyan eşinin evi terk edip, bir başka kadınla yaşadığını iddia ediyor. Engin Noyan ise ‘‘Her gün eve gidiyorum. Hayatımda 2’nci bir ilişkim yok’’ diyor.

MÜZİK dünyasının ünlü isimlerinden Eser-Engin Noyan çifti kötü günler geçiriyor.Eser Noyan, 24 yıllık evliliğin ardından kocasının evi terk ettiğini ve bir kadınla birlikte olduğunu söylüyor. Engin Noyan ise bu iddiaları reddederek, ‘‘Bu tür konularla malzeme olmak istemiyorum’’ diyor.

4 yıl önce Samanyolu TV’de din ağırlıklı bir program yapan ve Ramazan ayı nedeniyle Kanal 7’yle anlaşan Engin Noyan, ‘İftara Doğru’ adlı programı hazırlıyor. Özel hayatıyla ilgili ortaya çıkan haberler karşısında sesiz kalmayı tercih eden Noyan, ‘‘Bu iddiaların muhattabı ben değil Eser Hanım’dır. Ayrıca ben hergün eve gidip geliyorum. Kesinlikle ikinci bir ilişkim sözkonusu değil. Bunlar boş şeyler’’ diyor. Noyan, şöyle konuşuyor:

‘‘Bir çarşaflı genç kızla resmimi yayınlamışlar. Kızım yerinde birisi. Bana gelip fikir soranlar oluyordu. Artık gelmezler. Aramızda sorunlar olduğu doğrudur. Ama evime gidip geliyorum. Bu nasıl bir oyundur aklım almıyor. Tarikatlara karşıyım diye kızıyorlar. Kuran savunucusuyum. Müslümanım. Böyle bir şey düşünseydim başıma sarığı takar, sahte şeyhler gibi saltanat yaşardım.’’

Anneannesi Oma’yı anlattığı ‘Oma’ adlı bir kitap yazan Noyan, son olarak da iki ciltten oluşan ‘Kuran Günlüğü’ kitabını yazdı. Noyan kitabında, eşi Eser Noyan’dan övgüyle söz ederek, ‘‘Kuran günlüklerimi bir an önce yayınlamak yine canım oğlum yayıncım Münir Üstün’ün fikri ve zikri oldu. Tabii ki başımın tacı, gözümün nuru Eser Noyan Hanımefendi sultanımı yedeğine alarak! O olmasaydı zaten herşey bir yana, bu fakir olmazdı’’ diyor.

Makyöz sevgili

ESER Noyan’ın, ‘‘Köktendinci tuzağın içine düştü’’ dediği Engin Noyan’ın evini terk edip, tesettürlü makyöz Sevda Köse ile yaşamaya başladığı iddia ediliyor. Daha önce İzmirli bir levantenle evli olan ve dekolte kıyafetlerle davetlerde boy gösteren Sevda Köse de sonradan Engin Noyan gibi çizgisini değiştirmiş. Ancak Sevda Köse, hálá boşandığı eşinin soyadı ‘Reggio’yu kullanıyor. Engin Noyan’ın 2 yıldır birlikte olduğu öne sürülen Sevda Köse, eski bir güzellik uzmanı. İzmir’deki yerel Ege TV’ye makyöz olarak giren Köse, Genel Müdür asistanlığına kadar yükseldi. Sevda Köse, Ege TV tarafından düzenlenen yarışma gibi birçok organizasyonu gerçekleştirdi.

Boşandığı levanten işadamı Massimo Reggio’dan bir oğlu olan Köse, kapanmadan önce İzmir gece yaşamının renkli simalarındandı. 4 yıl önce Bursa’da Olay TV’ye giden Köse’nin, son olarak orada bir yerel radyoda yöneticilik yaptığı belirtildi.
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/hayatimda-2-kadin-yok-39205294