Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1931

Ölüm Tarihi

9 Kasım 2011

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1959

kez görüntülendi

Server Tanilli Kimdir?

1931 yılında doğdu. 1980’den önce Türkiye’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ve Devlet tatbiki Güzelsanatlar Yüksekokulu’nda “Uygalik- tarihi” dersi veriyordu. 7 Nisan 1978’de silahlı saldırıya uğrayıp, belden aşağısı tutmaz oldu. Fransa’ya gidip uzun yıllar Strazburg Üniversitesi’nde çalıştı. 2000 yılında yurda dönüş yaptı ve vefatına kadar Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazıları yayımlanıyordu.

1980 sonrasında düşün ortamını ve özellikle de gençliği etkilemiş olan “Uygarlık Tarihi (1973)”, “Devlet ve Demokrasi: Anayasa Hukukuna Giriş” kitaplarını yazdı.

“Uygarlık Tarihi” üniversitelerde ders kitabı olarak okutuldu.

Diğer kitapları arasında şunlar sayılabilir:
“Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz?”
“Yüzyılların Gerçeği ve Mirası” (6 cilt)
“Candide ya da İyimserlik”
“Yaratıcı Aklın Sentezi: Felsefeye Giriş”
“Değişimin Diyalektiği ve Devrim”
“Dünyayı Değiştiren On Yıl”
“Fransız Devriminden Portreler”
“Anayasalar ve Siyasal Belgeler”
“Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz?”
“İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi?”
“Din ve Politika”
“Voltaire ve Aydınlanma” 2006 Sertel Demokrasi Ödülü’ne layık görülmüştür.

Silahlı saldırı sonucu 1978 yılında felç olan sosyoloji, siyaset bilimi ve anayasa hukuku uzmanı Prof. Dr. Server Tanilli İstanbul Göztepe’deki evinde yaşamını yitirdi. Uzun süredir sağlık sorunları nedeniyle tedavi gören Tanilli 29 Kasım 2011 Salı günü 80 yaşında hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Server Tanilli, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi görmüş, vücudunda enfeksiyon ve ateşlenmelere bağlı olarak yaralar nedeniyle “greft (yamalama)” ameliyatı geçirmişti.

Prof. Dr. Tanilli için ilk tören Perşembe günü İstanbul Üniversitesi’nde düzenlendi. Tanilli, öğle namazından sonra Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

Kılıçdaroğlu: Aydınlanmanın hocasını kaybettik
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Server Tanilli’nin vefatına ilişkin “Uygarlığın, demokrasinin, devrimin, hukukun ve aydınlanmanın hocasını kaydettik” dedi.

CHP’den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Server Tanilli’nin vefatı dolayısıyla Twitter’a yazdığı mesajda, “Uygarlığın, demokrasinin, devrimin, hukukun ve aydınlanmanın hocasını kaydettik. Kendisine rahmet ulusumuza başsağlığı diliyorum” dedi.

Türker: Tanilli’nin bıraktığı eserler, yeni neslin yolunu aydınlatacak
DSP Genel Başkanı Masum Türker, Tanilli’nin bıraktığı eserlerin, yeni neslin yolunu aydınlatacağını, hem geçmişe hem de geleceğe ışık tutacağını belirtti. Türker, Server Tanilli’nin vefatı dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesine başsağlığı telgrafı gönderdi.

Masum Türker, telgrafta şu ifadelere yer verdi:
”Gazeteniz yazarlarından ve ülkemizin önemli aydınlarından Server Tanilli’yi kaybetmiş olmaktan büyük üzüntü duydum. Tanilli’nin bıraktığı eserler, yeni neslin yolunu aydınlatacak, hem geçmişe hem de geleceğe ışık tutacaktır. Kendisine rahmet, sizlere, ailesine, okurlarına ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.”