serra-sabanci

Doğum Tarihi

1975

Şehir

Adana

Ülke

Türkiye

24031

kez görüntülendi

Serra Sabancı Kimdir?

1975 yılında Adana’da doğdu. Babası ünlü iş adamı Özdemir Sabancı, kardeşi Demir Sabancı‘dır. Yüksek öğrenimini Portsmouth Üniversitesi ve birincilikle mezun olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamlamıştır.

Temsa şirketinde görev yapmış olan Serra Sabancı, Londra’da Institute of Directors’da Şirket Satın Alma ve Yönetim Kurulu Üyelikleri ile ilgili eğitim almıştır.

Halen Sabancı Holding ve çeşitli Topluluk şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak, Sabancı Vakfı‘nda ise Mütevelli Heyeti Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Serra Sabancı, 1994’te henüz 19 yaşında ve London Scholl of Economics’in ikinci sınıfındayken, Ankaralı bir işadamı olan 36 yaşında, evli, iki çocuk sahibi Birol Aktan’la gizlice evlenmişti.

Sabancı Grubu’nun Çimsa, Temsa ve Mitsubishi gibi şirketlerinden aldığı temsilciliklerle ticari hayatını sürdüren Aktan ile Serra Sabancı’nın evlilikleri, Sabancı Ailesi tarafından kabul edilmedi. O günlerde, Birol Aktan’ın eşi İnci Köksal’dan hileli boşandığı ve bu nedenle Serra Sabancı ile evliliğinin geçerli olamayacağı iddiaları ortaya atılmıştı.

Aile’nin karşı çıkması nedeniyle, Sabancı Ailesi ve Serra Sabancı uzun süre görüşmedi. Evlilikten kısa süre sonra Birol Aktan’ın Sabancı Grubu şirketlerinden aldığı temsilcilikler iptal edildi. Bu iptaller, Birol Aktan’ın ticari hayatını zora soktu. Evlenirken eşi Serra’ya kırmızı bir Pontiac Trans-Am hediye eden Birol Aktan, zor mali koşullar karşısında bu otomobili de sattı. Ancak bu, Aktan’ın ticari hayatını düzeltmediği gibi evliliğini de kurtarmadı.

Evlilik beş yıl sürdü. Çift, 1999’da ayrıldı. Evliyken ailesi ile görüşmeyen Serra Sabancı, Aktan’dan ayrıldıktan sonra Sabancı Ailesi’ne döndü. Evlendiği adam ve evliliği kabul edilmediği için Sabancı Ailesi dışına itilen Serra Sabancı, tekrar 17 Mayıs 2004 tarihinden itibaren Aile işlerinin başına geçen gençlerden biri oldu.

Kaynakça

Sabancı Holding, Hürriyet