Sermet-Erkin

Şehir

Kocaeli

Ülke

Türkiye

1297

kez görüntülendi

Sermet Erkin Kimdir?

1957 yılında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde dünyaya gelmiştir. Öğrenim yaşamı; İstanbul-Nişantaşı-, Selim Sırrı Tarcan İlkokulu’nda 1964 yılında başlamış, Nilüfer Hatun Ortaokulu ile Şişli Lisesi’nde okuduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girmiştir. Bitirme sınavına girmeden aynı fakültenin Felsefe Tarihi bölümüne geçerek buradan mezun olmuştur.

Henüz ilkokulda iken tanıştığı üstad Zati Sungur’un ilk ve tek öğrencisi olarak, ölümüne dek o yıllardaki zamanının pek çoğunu hocası ile birlikte geçirmiştir.

İllüzyon sanatı ile birlikte çocukluğundan beri sahne sanatlarının tümüne ilgi duymuş olan Sermet Erkin, illüzyon sanatında profesyonel olmadan evvel İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarına girmiştir.
Burada 1977 yılına dek pek çok oyunda görev almış olmasının yanı sıra onun için en önemli olan Yalçın Akçay’ın kendisini düşünerek yazmış olduğu “Karagözcü ile Sihirbaz” isimli çocuk oyunudur. Şehir Tiyatroları ilk defa bu oyunda bir çocuk oyununa gala yaparak, oyunun değerini basına duyurmuştur.

Sermet Erkin, bir dönem kendi adına tiyatro topluluğu kurarak tiyatro sanatçılığını bir süre daha yürütmüştür. Bu gün çeşitli kentlerimizde düzenlediği tiyatro festivalleri ve yaptığı piyes, kitap ve belge koleksiyonları vs. sayesinde, tiyatro ile olan bağını kopartmadan sürdürmektedir.

1974 yılında profesyonel illüzyon yaşamı başlamış olan sanatçı, bu güne dek yurt içi ve dışında yüzlerce gösteri yapmış, pek çok televizyon programına katılmış, onsekizbuçuk yıl İstanbul Kervansaray Gazinosu’nda çalışarak erişilmez bir rekor kırmıştır, aynı gazinoda bir süre eşi Nuray Erkin türkü söylemiştir. Bando, Sermet Erkin’le, Anılarda Kalanlar, Sermet Erkin’le Yıldızların Altında gibi bir çok programı da eşi ile birlikte hazırlayıp sunmuştur.
Dünden bugüne; illüzyon yaşamı ile, pek çok ilki gerçekleştirerek yeniliği denemiş olan sanatçının sanat çalışmaları, değişik kurumlardan aldığı ödüller, hakkında çıkan yazılar, seyircilerin takdirleri vb göstergeler, illüzyon dünyasındaki yıldızının neden en parlak olduğunun belgesel kanıtlarıdır.

Yurt dışında; ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Başkurdistan, Belçika, Bulgaristan, Çekoslavakya (1983), Çuvaşistan, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, Kırgızistan, KKTC, Macaristan, Nahcivan, Özbekistan, Rusya Federasyonu ve Tataristan’ da çeşitli temsiller vermiş, bu ülkelerin en ünlü gece klüpleri, varyete salonları ile sirklerinde çalışmıştır.
Yurt içinde ise; pek çoğuna değişik zamanlarda birden fazla gitmek şeklinde il, ilçe toplam 226 yerde gösteri yapmıştır.
1976 yılında başladığı gazeteciliğini Sosyete Dedikodu Dergisi, Hürriyet, Milliyet, Sabah gazetelerindenden sonra, uzun bir süre Gunaydın Gazetesi’nde tam sayfa hazırlamış olduğu “Çocuk Sayfası” ile devam ettirmiş daha sonra – Yayın Yönetmeni- olarak çalışmaya başladığı Bando Çocuk Dergisi’nde sürdürmüştür.

Bazı yazıları çeşitli okul dergileriyle kitaplarına okuma ve çalışma parçası olarak alınmıştır. Gelişim Larousse Ansiklopedisi’nin yazım kadrosunda bulunmuştur.

Sanat yaşamında daima farklı projeler getirerek, hep yapılmayanı yapma peşinde koşmuştur. Bunlardan bazıları; Türkiye’de ilk defa isim hakkı ile beraber sunduğu illüzyon resitalleri, illüzyon gazetesi, illüzyon öğretimine yönelik Sihirli Kutu adlı illüzyon seti, 0900’lü hatların kullanımıyla illüzyon dersleri, illüzyon öğreten kitaplar, revü tarzı gösteriler, İstanbul Radyosu’nda illüzyon programları, gazetelerin verdiği illüzyon malzemeleri ile promosyon kampanyaları, pek çok yönden sadece çocuklara yönelik çalışmaları olan Varyete Gemisi, firma gösterileri için özel tasarım illüzyon oyunları, loto sonucunu bilme oyunu ve konferanslar……

Sermet Erkin, değişik kategorilerde sürdürdüğü sahne yaşamının beraberinde bazı kitaplar hazırlamaktadır. Halen “Hokkabazlık” adlı Osmanlıca bir kitabı günümüz Türkçesine çevirme çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Yalova Belediyesi’nde Başkan Danışmanı olarak çalışmaktadır.

Sanatçı, hayatın yanı sıra kendisi ile beraber sahneyi de paylaşan Nuray Erkin ile 1986 yılından beri evli olup, çiftin İsmail Sermet ve Piraye Nazlı adlarında iki çocukları vardır.