freeavatar

Doğum Tarihi

1854

Ölüm Tarihi

1931

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1828

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Şerif Hüseyin Kimdir?

Hz Muhammed’in soyundan geldiği kabul edilen ve Mekke Şerifleri ailesine mensup olan Şerif Hüseyin 1854 ‘ te İstanbul’da dünyaya geldi. 1908’de İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra Mekke Şerifi göreviyle Arabistan’a gönderildi.

İngiliz yönetimi ile temasa geçerek Araplar’ın Osmanlı Devleti’nden ayrılmaları yönünde faaliyetler yürüten Şerif Hüseyin, Birinci Dünya Şavaşı’nın çıkması üzerine uygun fırsatın doğduğuna kanaat getirdi ve 1916’da ayaklandı. Kendisine bağlı Araplar, Osmanlı birliklerine ve bölgede hakimiyetinin sembolü olan Hicaz Demiryolu’na saldırdılar ve Osmanlı kuvvetleri İngilizler’in yanı sıra asi Araplarla da mücadele etmek zorunda kaldılar.
Şerif Hüseyin’in savaşın sonunda kurmayı tasarladığı Arap krallığına İngilizler izin vermediler. İngiltere, sadece 1921’de Şerif Hüseyin’in oğullarından Abdullah’ı Ürdün Emiri diğer oğlu Faysal’ı ise Irak Kralı yaptı.Şerif Hüseyin’in halifelik ve Arap Krallığı hayallerine ise, İbn Suud Abdulaziz son verip, Mekke Emiri’ni Mekke’de çıkardı. 1930’a kadar Kıbrıs’ta sürgün hayatı yaşayan Şerif Hüseyin, daha sonra gittiği Ürdün’de 1931’de öldü.