serdar_bedi_omay

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1961

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

1685

kez görüntülendi

Serdar Bedi Omay Kimdir?

1961’de Mardinli bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini sırasıyla Ankara Yücetepe İlkokulu, Atatürk Anadolu Lisesi (ortaokul), Ankara Fen Lisesi’nde tamamladı. Mesleki kariyerinin ilk aşaması, 1979’da girdiği Hacettepe Tıp Fakültesi’nde başladı. 1985 yılında Ağrı’ya pratisyen hekim olarak atandı. 1990 yılında Ege Üniversitesi’nde İç Hastalıkları Uzmanı, 1995’te Japonya Mie Tıp Fakültesi’nde Hematoloji Uzmanı ve Moleküler Hematoloji Doktoru, 1997’de Ege Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalında Yardımcı Doçent, 1997’de Ege Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalında Doçent, 2003’de Ege Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalında Profesör unvanlarını aldı. Ege Üniversitesi’nde Lösemi Biyolojisi Laboratuarını kurdu. 2005 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Kök hücre biyolojisi ve tedavileri ile ilgili önemli çalışmalar yaptı. 2008’de İç Hastalıkları A.B.D. Başkanlığına getirildi.

Bilimsel çalışmalarıyla elde ettiği bilgi birikimini ve deneyimini toplumsal yarar için kullanmaya verdiği önem doğrultusunda birtakım kuruluşlarda ve sivil toplum örgütlerinde görevler aldı. Bu kuruluşlar; Türk Hematoloji Derneği, Türk Kan Bankaları ve Transfüzyon Derneği, Japon Hematoloji Derneği, Japon Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Derneği, Türk Biyokimya Derneği, Ankara Fen Liseliler Derneği’dir.

Prof. Dr. Omay’ın 41 adet SCI tarafından taranan dergilerde yayınlanan makale ve olgu sunumu, 17 adet SCI veya SSCI dışındaki indekslerce taranan dergilerde yayınlanan makale ve olgu sunumu, 7 adet hakemli ve süreli dergilerde yayınlanan makale ve olgu sunumu, Ulusal ve Uluslararası toplantılarda sunulan 112 bildiri, 34 adet Ulusal ve Uluslararası konferans sunumu vardır.

SCI (Science Litation Index) tarafından taranan uluslararası dergiler ve SCI dışındaki indeksler tarafından taranan dergilerde hakemlik, yayına ve yayıncılığa katkı, editörlük, yayın kurulu üyeliği gibi faaliyetleri olmuştur.
Prof. Dr. Omay halen 17 Eylül 2008 tarihinde atandığı Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmektedir.

Kaynakça

Serdar Bedi Omay