Unvan

Prof. Dr.

3603

kez görüntülendi

Selva Demiralp Kimdir?

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümümden mezun olduktan sonra doktora çalışmalarını University of California, Davis’te 2000 yılında tamamladı. 2000-2005 yılları arasında ABD Merkez Bankası Federal Reserve’in Washington DC’de bulunan merkezinde iktisatçı olarak çalıştı. 2005 yılında Türkiye’ye dönüp Koç Üniversitesi Ekonomi bölümüme katılan Selva Demiralp halen bölüm başkanı olarak çalışmaktadır. Prof. Dr. Selva Demiralp aynı zamanda Koç Üniversitesi-TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumunun direktörü ve Yapı Kredi Ekonomi Araştırmaları Kürsüsünün başkanıdır.

Ocak 2013-Mayıs 2019 yılları arasında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan Demiralp halen BBC Türkçe’de ekonomi analizi yazıları yazmaktadır. Yapmış olduğu yorumlar The Wall Street Journal, Financial Times, The New York Times, The Economist gibi saygın uluslararası gazete ve dergilerde yer bulan Prof. Dr. Selva Demiralp, yerli ve yabancı TV kanallarında da sıklıkla görüşlerine yer verilen bir yorumcudur.

Geçtiğimiz on yıl boyunca Federal Reserve, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve TCMB gibi bir çok merkez bankası ile ortak çalışmalar yapan Prof. Dr. Selva Demiralp, ECB’de danışman olarak da çalışmıştır.

Prof. Dr. Demiralp’in para politikası üzerine yaptığı araştırmalar, TÜBİTAK’ın bir çok araştırma fonu yanında Avrupa Komisyonu International Outgoing Fellowship (IOF) gibi zorlu fonlar tarafından desteklenmiştir. Makaleleri Journal of Money, Credit, and Banking ve Journal of Economic Dynamics and Control gibi önde gelen ekonomi dergilerinde yayımlanmıştır.

Kaynakça

https://csa.com.tr/