Doğum Tarihi

17 Ocak 1925

Şehir

İzmir

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak

3065

kez görüntülendi

Selçuk Yaşar Kimdir?

17 O cak 1925 tarihinde Rodos’ta doğmuş, orta ve lise tahsilini İstanbul’daki Saint Joseph Lises’nde yapmış, 1948 yılında İzmir Ticari İlimler Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur. Yaşar Holding A.Ş.’nin kurucusu ve Onursal Başkanı’dır. Yaşar Holding, 25’i aşkın şirket ve üç vakıftan oluşmakta, yaklaşık 6.700 kişiye iş imkanı sağlamaktadır.

Babasının dükkanında iş hayatına atılan Yaşar, 1954 yılında Türkiye’nin ilk boya fabrikasını DYO’yu kurmuştur. Türkiye’de öncülük ettiği bir çok sanayi dalında yatırım yapmıştır;

*İlk özel sektör bira fabrikası (TÜRK TUBORG)
*İlk matbaa mürekkepleri üretimi fabrikası (DYOSAD)
*İlk UHT dayanıklı süt üretimi (PINAR SÜT)
*İlk özel sektör kompoze gübre fabrikası (EGE GÜBRE)
*İlk sağlıklı su fabrikası (PINAR SU)
*İlk özel sektör entegre et tesisi (PINAR ET)
*İlk balık ve deniz ürünleri çiftliği (PINAR DENİZ)
*İlk 1.100 yataklı tatil beldesi (ÇEŞME ALTIN YUNUS)
*İlk özel sektör resim yarışması (DYO-YAŞAR EĞİTİM VE KÜLTÜRVAKFI)
*İlk özel sektör resim müzesi (SELÇUK YAŞAR)

23 değişik alanda birinciliği vardır.

Selçuk Yaşar, uzun yıllar Danimarka’nın İzmir Fahri Baş Konsolosluğu görevini yürütmüştür.

Türkiye’de tarıma dayalı sanayinin kurucusu ve öncüsü olan Selçuk Yaşar, et ve süt hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla bir çok önemli proje hazırlamış ve tatbik mevkiine koymuştur.

Sportif, kültürel ve sosyal çalışmalara büyük ölçüde katkıları vardır. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucusudur. Selçuk Yaşar başkanlığındaki Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı üniversitelerde, yüksek ve orta öğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, tamamen karşılıksız burs vermektedir.

Selçuk Yaşar pekçok öğretim kurumuna maddi, manevi destek vermiş, Türkiye’nin ilk özel köy tiyatro binasını, Bademler’de 1969 yılında kurmuştur. İzmir Karşıyaka’da Selçuk Yaşar Alaybey İlköğretim Okulu’nu, Bayraklı’da Durmuş Yaşar İlköğretim Okulu’nu ve Bornova’da Selçuk Yaşar Boyacılık Endüstri Meslek Lisesi’ni ve Alaçatı’da Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Alaçatı Çok Programlı Lisesi’ni inşa ettirmiştir.

Selçuk Yaşar bir dönem Ege Ekspres Gazetesi’ni ve Devir Dergisi’ni ve Gazete Ege’yi çıkarmış olup, Ege TV’nin de kurucularındandır.

Selçuk Yaşar sanayiciliğinin yanısıra, bir fikir adamıdır. Basın ve yayın hayatında çeşitli basılı eserleri ve makaleleri vardır. 10 kitap ve 28 ayrı Mesaj kitapçığı yayınlanmıştır.

SETBİR Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği’nin, ESİAD Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin ve KSK Karşıyaka Spor Kulübü’nün Onur Kurulu Başkanı’dır.

TÜSİAD Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği ile ESİAD Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin kurucularındandır.

Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı’nı ve Yaşar Üniversitesi’ni kurmuştur.

BOSAD Boya Sanayicileri Derneği Danışma Kurulu Üyesidir.

Evli ve üç çocuk babası olan Selçuk Yaşar, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

Selçuk Yaşar