selahattin-demirtas

Unvan

Eş Genel Başkan

Doğum Tarihi

10 Nisan 1973

Şehir

Elazığ

Ülke

Türkiye

Burç

Koç koc

4512

kez görüntülendi

Selahattin Demirtaş Kimdir?

10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ Palu’da doğdu. Babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye’dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Şubesi yöneticiliklerinde bulundu.

23. Dönemde Diyarbakır Milletvekili seçildi. Kardeşi Nurettin Demirtaş da siyasetçidir.

1 Şubat 2010-11 Nisan 2011 tarihleri arasından Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanlığını yaptı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP’nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari’den aday olmuş ve seçilmiştir.

4 Eylül 2011 tarihinden sonra Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı oldu.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı olarak görev yapmaktadır. 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Halkların Demokrat Partisi tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime girdi ve %9,8 oy aldı. Ak Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan %51,8 oy ile 12.Cumhurbaşkanı seçildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanlarından Selahattin Demirtaş 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde HDP’den İstanbul 1. Bölge (Anadolu Yakası) 1. sıradan milletvekili adayı oldu ve seçildi. HDP meclise 80 milletvekili ile girdi.

İyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilmektedir.

Demirtaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.