Unvan

Eş Genel Başkan

Doğum Tarihi

10 Nisan 1973

Şehir

Elazığ

Ülke

Türkiye

Burç

Koç

4863

kez görüntülendi

Selahattin Demirtaş Kimdir?

10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ Palu’da doğdu. Babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye’dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Şubesi yöneticiliklerinde bulundu.

23. Dönemde Diyarbakır Milletvekili seçildi. Kardeşi Nurettin Demirtaş da siyasetçidir.

1 Şubat 2010-11 Nisan 2011 tarihleri arasından Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanlığını yaptı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP’nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari’den aday olmuş ve seçilmiştir.

4 Eylül 2011 tarihinden sonra Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı oldu.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı olarak görev yapmaktadır. 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Halkların Demokrat Partisi tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime girdi ve %9,8 oy aldı. Ak Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan %51,8 oy ile 12.Cumhurbaşkanı seçildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanlarından Selahattin Demirtaş 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde HDP’den İstanbul 1. Bölge (Anadolu Yakası) 1. sıradan milletvekili adayı oldu ve seçildi. HDP meclise 80 milletvekili ile girdi.

4 Kasım 2016’da HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve dokuz HDP’li milletvekili ile birlikte Türkiye Anayasası’na göre “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “terör örgütü üyesi olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “örgüt adına suç işlemek” iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

Cezaevine girdiğinden beri öykü, şiir, resim ve sanatın diğer dallarıyla ilgilenen Demirtaş’ın ilk kitabı Seher 16 Eylül 2017 yılında yayımlanmıştır

İyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilmektedir.

Demirtaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.haberler.com/