freeavatar

Doğum Tarihi

1984

Ülke

Bulgaristan

964

kez görüntülendi

Seher Süleymanoğlu Kimdir?

Genç tasarımcı Seher Süleymanoğlu, 1984 Bulgaristan doğumlu. 1990’da ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelmiş. 2003’te Çanakkale Üniversitesi Tekstil Bölümü’ne girdi ve 2008 yılında mezun oldu.

Daha üniversiteye girmeden kafasındaki planları çizmiş: “Desenlerin anlamları üzerine araştırmalar yaptım. Halı, döşeme kumaşları, nevresim katalogları arşivlemeye başladım. Neredeyse 2 bin desenlik halı koleksiyonum vardı. Öyle ki bir desen görünce hangi firmaya ait olduğunu söyleyebilirdim.”

Süleymanoğlu okulda herkesin moda tasarımına yöneldiğini, kimsenin halı sektörünü düşünmediğini belirtiyor. Katalogları inceleyip halı desenlerinin birbirinin kopyası olduğunu görünce buna odaklanmış. Dinarsu’da staj yaparken İTKİB’in yarışmasını duymuş: “Desenlerde batik dokusu kullanılmıyordu. Kumaşa batik dokusu oturttum. Bitirme tezim doğum ve ölüm sembolleri üstüne, oradan yola çıktım.”

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından, geleceğin tasarımcılarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen 1. Halı Tasarım Yarışması’nda 85 kişi arasından birinci oldu.

‘Eli belinde’nin ‘koç boynuzu’ aşkı
Süleymanoğlu’nun ortada kullandığı yuvarlak desen, çoğalma sembolü. ‘Eli belinde’ ve ‘koç boynuzu’ desenlerinin erkek ve kadını simgelediğini söylüyor: “İkisi bir arada doğurganlığı anlatıyor. Anadolu’da kadınlar doğurganlık motiflerini bereketi çağrıştırdığı için kullanıyormuş. Ben de evlere bereket gelsin istedim.”

Süleymanoğlu öncesinde sınıf arkadaşı Sibel Onur’la birlikte bilgisayarda yaptıkları desenlerden kitap oluşturmak istiyor: “Tekstille ilgili Türkçe kitap bulmakta çok zorlanıyoruz. Sadece dergiler var. Bizden sonrakiler için de kaynak olsun istiyorum.” Çalışmalarını Balıkesir ve Çanakkale’de sergilemeyi düşünüyor. Uzun vadede de uluslararası bir marka yaratma derdinde: “Önce önemli bir firmanın, uluslararası ilişkilerini de yöneten tasarımcısı olmak istiyorum. Üç-dört yıl sonra da bir marka oluşturmayı ve onu uluslararası alanda tanıtmayı planlıyorum.”

Seher Süleymanoğlu,”Mehmet Zorlu Vakfı Özel Ödülü ve Özel Bursu”nu almaya hak kazandı.
İstanbul’da Tekstil Tasarımcıları Derneği ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri İşadamları Derneğinin (TETSİAD) desteğiyle 8 Mayısta düzenlenen ”6. Taç Nevresim Deseni Tasarımı Yarışması”na katılan Süleymanoğlu, 368 kişi arasından ilk beşe girmeyi başararak, “Mehmet Zorlu Vakfı Özel Ödülü ve Özel Bursu”nu kazandı.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB)
1. Halı Tasarım Yarışması
Birincilik Ödülü tasarım

Kaynakça

ELLE DECOR Dergisi, ITKIB, Haliyarismasi.com