Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1940

Şehir

Bartın

Ülke

Türkiye

1388

kez görüntülendi

Sedat Topçu Kimdir?

1940 yılında Bartın’da doğdu. İlk ve Orta okulu doğduğu kentte, liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. Askerlik görevini yedek subay öğretmen olarak İstanbul “Kuleli Askeri Lisesi”nde yaptı.

Askerlikten sonra, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Psikolog olarak atandı. Dünyada “Antipsikiyatri” akımının yaşandığı 1970 yılında İngiltere’de “Henderson Hospital”da “Therapeutic Community-Tedavi Edici Topluluk” konusunda uygulamalı eğitim gördü.

Devlet bursu ile gönderildiği İngiltere’de, Londra Üniversitesi “Institute of Psychiatry'”de Psikoloji Doktorası(Ph.D) yaptı. Doktora süresince, İngiltere’de “Netherne Hospital Psychology Department”da araştırma psikoloğu olarak çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra,bu günkü Muğla Üniversitesi’ nin özünü oluşturan “Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu”nda öğretim görevlisi ve Müdür Yardımcısı olarak bir yıl görev yaptı. Buradan, Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne naklen atandı ve bu üniversitede sırayla, yardımcı doçent, doçent ve profesör kadrolarına atanarak 18 yıl çalıştı.

Yerli ve yabancı dilde yayınlanmış çalışmaları ve kitapları bulunmaktadır. “Çocukların Cinsel İstismarı” başlıklı kitabı,Türkiye’de cinsel istismar konusunda yazılmış tek kitaptır ve 3 baskı yapmıştır. “Silinmeyen İzler” başlıklı kitabı çocuk genç ve engellilerin istismarı ve ihmali konusundadır ve 2009 yılında yayınlanmıştır. Halen, yeni kitabının çalışmalarını sürdürdüğü Ankara’da yaşamaktadır.