sami-sozat

Doğum Tarihi

1956

Şehir

Balıkesir

Ülke

Türkiye

2107

kez görüntülendi

Sami Sözat Kimdir?

Sami Sözat, 1956 yılında Balıkesir’in Işıklar Köyü’nde doğdu. Ortaokul ve liseyi Balikesir’de tamamladıktan sonra Atatürk Ziraat Fakültesi’nden mezun olup, Ziraat Yüksek Mühendisi olarak Tarım Bakanlığı’nda çalışmaya başladı.

Sırasıyla Baş Mühendis ve Daire Müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra aldığı karar ile memuriyeti bırakarak siyasete atıldı. İlçe Başkanlığı, İl Genel Meclis Üyeliği ve Milletvekilliği yaparak Balıkesir’de pek çok kalıcı hizmete imzasını attı.

Milletvekilliği döneminde TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu Sözcülüğü, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Hizmetlerinde daima millet menfaatlerini göz önünde tutarak temiz siyasetin bilinen isimlerinden olmuştur.

Geçmişte uzun süre Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Türkiye İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu üyelikleri yaparak Türk çiftçisinin hak ve menfaatlerini her ortamda savunmuştur. TBMM döneminde de şahsi gayretleri ile Balıkesir’e yapılan birçok yatırımın öncüsü olmuştur.

Balıkesir’de tarımsal kooperatif üretici birlikleri ve çok sayıda sağlık ocağı, lise, hastane, sağlık liseleri başta olmak üzere birçok projenin gerçekleşmesini sağlayarak bugün Balıkesir’de hemşehrilerimizin hizmetine sunulmasını temin etmiştir.

Halen tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta ve Balıkesir Ziraat Odası Meclis Üyeliğine devam etmektedir.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Balıkesir Belediye Başkan Adayı oldu.