salih-baris-kiranta

Ülke

Türkiye

3495

kez görüntülendi

Salih Barış Kıranta Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü mezun oldu.

2009 yılında BBS Turizm Eğitim Danışmanlık Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler ile birlikte kurdu. Şirketi daha sonra Ahmet Şafak Kuş ve Demir Süerli’ye devretti. İçişleri Bakanın oğlu Barış Güler ile Salih Barış Kıranta’nın bir diğer ortaklığı ise Zeugma Reklamcılık Organizasyon Teknolojik Ürünler ve Tıbbi Cihaz İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nde oldu. Bu şirket de Ahmet Şafak Kuş ve Demir Süerli’ye devredildi, daha sonra tasfiye işlemi başlatılmış.

Kıranta, ticaret hayatına son vermesinin ardından kendisine bürokrasi içerisinde yer buldu. 29 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Açık bulunan 1’inci derece kadrolu ve + 3600 ek göstergeli Bakanlık Müşavirliğine, Salih Barış KIRANTA’nın atanması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 ve 60’ıncı maddeleri ile 2451 sayılı Kanunun 2’nci maddesi gereğince uygun görülmüştür” kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın imzası ile İçişleri Bakanı Başdanışmanlığı görevine atandı.

Barış Güler yapılan yolsuzluk soruşturması kapsamında gözlatına alınmasının ardından nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Babası Muammer Güler olaydan bir hafta sonra 25 Aralık 2013 günü bakanlık görevinden istifa etti.