Safa-Bute

Doğum Tarihi

24 Eylül 1958

Şehir

Niğde

Burç

Terazi terazi

1034

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Safa Bute Kimdir?

24 Eylül 1958’de Niğde’de doğan Safa Bute, ilk ve orta öğrenimini Niğde’de tamamladıktan sonra Adana’ya yerleşti. 1989 Anadolu Üniversitesi İş-İdaresi Bölümü mezunu. Afşin Elbistan Termik Santrali’nde teknik tercümanlik, daha sonra da iki yıl bankacılık yaptı. İncirlik Hava Üssü’nde çalışmaktadır. İlkokula başlamadan önce suluboya ve karakalem resim yapan Bute; yağlıboya resim yapmaya ortaokul sıralarında başladı, 1987 ortalarında da şu an ki tarzında kendine özgü ürünler vermeye başladi. Ağustos 1998’de Amerikali ressam Victor HSIEH’le tanıştı.

Victor HSIEH tarafından USA ArtQuestíte özel sanatçı adayı gösterildi, Eylül 1998’de, uluslararası platformda katılmış olduğu bu yarışmada özel sanatçı seçildi. Tom JENKINS, Arthur ROBINSON, Thomas NOVAK, Horvarth ADAM gibi uluslararası sanat eleştirmenlerinin çok yeni bir tarz olarak nitelendirdiği ve SAFA BUTE STYLE olarak adlandırdığı eserlerin bazılarının orjinalleri ve reprodüksiyonları Amerika ve Avrupa’daki bazı özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

2000 yılında Avustralya’da bir sanat merkezi olan Artist Own Registry tarafından yapılan bir araştırmada ilk 10 dünya ressamı arasında yerini aldı. Amatör olarak tiyatro ve müzikle uğraşan Bute, Nisan 1993’te “Eşekarılarının Hikayesi” adlı bir mizah kitabı yayınlandı.

Kişisel Sergileri
Akbank Adana Sanat Galerisi
Yapı Kredi Balikesir Sanat Galerisi
Sivas Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
Yapı Kredi Ofis Sanat Galerisi – Diyarbakır
Yapı Kredi Mustafabey Sanat Galerisi – İzmir
Akbank Denizli Sanat Galerisi
Adana Belediyesi Tiyatro Fuayesi
Akbank Ordu Sanat Galerisi
Yapı Kredi Setbaşı Sanat Galerisi – Bursa
Akbank Isparta Sanat Galerisi
Akbank Trabzon Sanat Galerisi
ACS (Adana Çimento Sanayi) Sanat Galerisi – Adana
Akbank Köprübasi Sanat Galerisi – Eskişehir
Akbank Çankaya Sanat Galerisi – Ankara
Akbank Adana Sanat Galerisi
İçel Sanat Kulubu – Mersin
Akbank Bursa Sanat Galerisi
Akbank Kizilay Sanat Galerisi – Ankara
Akbank Beylerbeyi Sanat Galerisi – İstanbul