sadberk-hanim-koc

Doğum Tarihi

1908

Ölüm Tarihi

23 Kasım 1973

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

33695

kez görüntülendi

Sadberk Koç Kimdir?

Sadberk (Koç) Hanım 1908 yılında Ankara‘da doğdu. Seraktar Sadullah Bey’in ortanca kızıydı. 18 yaşında teyzezadesi Vehbi Koç ile evlendi.

Ankara’nın tanınmış ailelerinden Aktarzadeler’den Sadullah Efendi ile gene Ankaralı eski bir aile olan Kütükçüzadeler’den Nadire Hanım’ın dört çocuğunun ikincisi olarak dünyaya geldi. Çocukluk yılları Ankara’da geçti. Mayıs 1918’de annesi ve kardeşleriyle birlikte, İstanbul’da ticaretle meşgul olan babası Sadullah Efendi’nin yanına taşındı.

Sadullah Efendi kardeşleriyle beraber Ankara’da açtığı mağazada satılacak malları tedarik edip göndermek, bu arada yine ortak oldukları tiftik ticaretini yürütmek için birkaç yıldır imparatorluk başkentinde bulunuyordu. Aile hep birlikte Kadıköy’ün Yeldeğirmeni semtindeki ahşap bir konağa yerleşti.

Sadberk Koç, geleneklerine çok bağlı bir kadın olan annesinin kaygılarına rağmen, Batılı yaşam tarzını benimsemiş olan babasının kararıyla kız kardeşi Melahat’le (Çubukçu) birlikte mahalledeki Sainte-Euphémie Fransız Kız Orta Mektebi’ne (bugün Kemal Atatürk Anadolu Lisesi) yazdırıldı; ağabeyi Emin de (Aktar) gene Kadıköy Şifa’daki Fransız Saint-Joseph Mektebi’ne (bugün İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi) kaydoldu.

Sadberk Koç 1925 yılında, ablası Adile’nin (Mermerci) evlenmesinden kısa bir süre sonra, teyzesi, Kütükçüzadeler’den Fatma Hanım ile eniştesi Koçzade Mustafa Rahmi Efendi’nin (Koç) kararı doğrultusunda oğulları Vehbi Koç’la nişanlandı. Genç çift 1926 başında evlenip Vehbi Koç’un anne babasının Ankara Ulus’taki ahşap evine yerleşti. Bundan bir süre önce eşini kaybetmiş olan Sadberk Hanım’ın annesi de, oğlu ve küçük kızıyla birlikte Ankara’ya taşındı.

Sadberk Hanım 3 kız, bir oğlana müşfik bir anneydi.

Çocuklardan en büyükleri Semahat Hanım (Arsel) 1928 yılında, Rahmi Mustafa Koç 1930’da, Sevgi Gönül 1938’de ve Suna Kıraç da 1941 senesinde dünyaya gelir.

Geleneklerine bağlı, acıların ve sevinçlerin olgunlaştırdığı zengin bir iç dünyaya sahipti. Bu özellikleri ile renkli ve çevresini memnun etmeye çalışan bir hanımefendiydi. Kurduğu sıcak yuvada, sonsuz sabrı, güçlü bir espri anlayışı vardı. En büyük merakı el işleri yapmak, bahçesi ile uğraşmak, doğadaki şifalı otlar ve çocuklarıydı.

Londra’da tedavi gördü, 23 Kasım 1973 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Vasiyeti üzerine 14 Ekim 1980’de Sarıyer Büyükdere Piyasa Caddesinde ismine Sadberk Hanım Müzesi açılmıştır.