rustu-kazim-yucelen

Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

1948

Ölüm Tarihi

2 Şubat 2014

Şehir

Mersin

Ülke

Türkiye

2024

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Rüştü Kazım Yücelen Kimdir?

Rüştü Kazım Yücelen, 1948 yılında Mersin’de doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Melahat’tır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Serbest Muhasebecilik yaptı, Yücelen Ticaret Kolektif Şirketinin sahibi yöneticiliğini yaptı. Turgut Özal ile birlikte Anatavan Partisi‘nden politikaya atılan kadronun içinde yer aldı. 1983’ten sonra 17., 18., 19., 20., 21. dönem Mersin (İçel) milletvekili olarak seçildi. Sanayi ve Ticaret bakanlığı, Devlet bakanlığı ve İçişleri Bakanlıkları yapmıştır.

Turgut Özal sonrasında Mesut Yılmaz’ın liderliğini destekledi. 55. Hükümet’te Devlet Bakanlığı görevini yürütürken Yılmaz’ın Makedonya gezisi sırasında trafik kazası geçiren Yücelen uzun süre tedavi gördü.

Mehmet Ali İrtemçelik‘in istifasının ardından insan haklarından sorumlu bakanlığa kaydırıldı. İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi, Türkiye’nin 21 merkezinde insan hakları kurultayları düzenledi ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran insan hakları raporunu hazırladı.

Az düzeyde Fransızca ve İngilizce bilen Yücelen; Evli ve üç çocuk babasıydı.

Ankara’da Medicana Hastanesi’nde tedavi gören Rüştü Kazım Yücelen, 2 Şubat 2014 günü saat 17.00 sıralarında solunum yetmezliğine bağlı olarak yaşamını yitirdi.

Cenazesi memleketi Anamur İlçesi’nde 3 Şubat 2014 günü ikindi namazına müteakip Akdeniz Camisi’nde kılınacak cenaze namazınden sonra toprağa verilecek.