Rudolf-August-Oetker

Ülke

Almanya

938

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Rudolf August Oetker Kimdir?

Alman işadamı Oetker, aile işletmesini İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra devralarak, şirketini uluslararası karma büyük bir firma haline getirdi. Oetker Grubu’nun başta gelen alanı besin maddeleri satışıdır.

Bielefeld’de dünyaya gelen Oetker babasız büyüdü. Babası doğumundan altı ay önce Birinci Dünya Savaşı’nda Verdun yakınlarında hayatını kaybetmişti.

Oetker’in büyükbabasının Ağustos 1891’den beri hamur kabartma tozu ve yemek kitapları üreten şirketini, Rudolf’un üvey babası Richard Kaselowsky devraldı. Yerine atanan Rudolf August Oetker, Bielefeld’de liseyi bitirdikten sonra Hamburg’da bir bankada staj gördü. Askerlik hizmetiyle İkinci Dünya Savaşı eğitimini yeniden kesintiye uğratmadan önce Oetker, Freude (Pasta/Kek Yapımı Sevinç Verir) adlı pasta kitabı on yıllarca, ev kadınlarının klâsik yapıtı olma durumunu korudu.

Annesi, üvey babası ve iki üvey kız kardeşi 1944’te bomba saldırılarında ölünce, Oetker, aile şirketinin sorumluluğunu kendi başına üstlenmek zorunda kaldı. Şirketi 1946’da yeniden işler hale getirdi. İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna doğru şirketin üretim yelpazesi başlıca besin maddelerinden oluşmaktaydı. Kaselowsky şirketin ürünlerini başkaları yanı sıra puding tozu ve nişasta gibi satış rekorları kıran mallarla çoğaltmıştı. Oetker bu tarihe kadar başarıyla izlenen şirket politikasını sadakatle sürdürdü. Ev kadınlarının işi, yüksek kaliteli marka ürünlerle kolaylaştırılmalıydı.

Oetker şirketini büyütürken yeni yollara başvurdu. Bira fabrikaları ve oteller satın aldı. Banka ve sigorta şirketlerine ortak oldu ve devletten mali destek alarak, gemi inşaat işine bile girdi. İşletme alanlarının geniş dağılımlı olması sayesinde şirket, başka firmalara göre, piyasa dalgalanmalarından daha az etkilendi. Yine de en önemli alanı, Oetker’in izleyen yıllarda sürekli olarak genişlettiği, besin maddeleri sektörüydü.

1960’da dondurulmuş mallara el attı (1970’de ilk dondurulmuş pizza). Bu alan, derin dondurucuların satışında görülen artış nedeniyle ekonomi açısından ilgi çekici bir sektör haline geldi. Tutkulu bir sanat eserleri koleksiyoncusu olan Oetker, ürettiği hazır (pişirilmeden kullanılan) puding tozundan sonra, 60’lı yıllarda dondurulmuş taze tatlı ürünlerine de yer verdi üretim programında Langnese (bal) ve ültje (çerez) markaları da 90’lı yılların başında 400’ü aşkın besin ürünü sunmakta olan Oetker şirketine aitti.

46 yaşına gelen Oetker 1963 yılında hukukçu Maja von Malaise ile evlendi. Oetker’in üç evliliğinden toplam sekiz çocuğu vardı. Oğlu Richard 1976’da kaçırıldı ve 25 yaşındaki genç ancak 21 milyon DM fidye ödendikten sonra serbest bırakıldı. En büyük oğlu August 80’li yılların başında şirketin yönetici kadrosuna girdi. Şirket 1981’de, baba Oetker tek komanditer olmak üzere, komandit şirkete çevrildi.

Oetker mallarını dünya çapında ihraç ettikten ve Batı dünyasının pek çok ülkesinde şubeler açtıktan sonra, sosyalist devletlerdeki siyasal değişiklikler üzerine Doğu Avrupa piyasası da çekici bir hale geldi. Oetker Grubu, joint-venture (ortak girişim) sözleşmeleri ve lisans anlaşmaları sayesinde kendisine uzun vadeli yeni pazarlar sağladı.