reza-zarrab

Doğum Tarihi

1984

Ülke

Azerbaycan

19241

kez görüntülendi

Rıza Sarraf Kimdir?

Rıza Sarraf (Reza Zarrab) 1984’de Bakû’de doğdu. Türkiye piyasasına Royal Denizcilik ile girdiğinde henüz 24 yaşındaydı. Şu anda 10 farklı sektörde faaliyet gösteren Royal Holding’in sahibi konumunda.

Ünlü şarkıcı Ebru Gündeş’in kocası olarak da tanınan Zarrab daha 29 yaşında olmasına rağmen Türkiye’nin gündeminde deprem etkisi yaratan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adı en fazla geçen isimlerin başında geliyor.

Zengin bir ailenin çocuğu olarak doğan Zarrab iş hayatına 14 yaşlarında başladı. Küçük yaşına rağmen ticaretin içinde olduğu için kısa zamanda kendi iş bağlantılarını kurdu. Armatörlük, kuyumculuk, finans ve para piyasaları, petrol ticareti gibi işlerle uğraşan iş adamı altın piyasasını çok iyi biliyor ve yatırımlarını altın üzerinden yapıyor.

Ocak 2008 ‘de kurulan şirketi “Royal Denizcilik ve Endüstriyel Makine Sanayi Ticaret A.Ş.” Ekim 2011’de altın piyasasına girerek ismine bir ek yaptı ve “Royal Denizcilik Endüstriyel Makine ve Kıymetli Madenler Sanayi Ticaret A.Ş.” olarak değiştirildi.

Daha sonra çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren farklı şirketleri ROYAL HOLDİNG adı altında toplandı. 2012’ye geldiğimizde altın ve kıymetli madenler ithalat ve ihracatı yapmak üzere kurulan şirket, Safir Altın Ticaret Limited, 2012’de gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin 2012 altın ihracatının yüzde 46’sını tek başına yapıyordu.

Bu isim değişikliğinin nedeni bir yolsuzluk iddiasıydı. Gazetelerde çıkan bilgiye göre 2011 Nisan’ında Atatürk Havalimanı’nda kaçakçılık suçlamasından gözaltına alınan Turgut Happani, Royal Denizcilik’in kurucularındandı.

Happani’nin Sarraf’ın şoförü olduğu iddia edilmişti ama Sarraf, Happani’yi tanıdığını fakat şoförü olmadığını söylemişti.

2013 başında da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Dubai’ye giden bir gruptan şüphelenen polis uyuşturucu araması için grubu durdurdu. Çantalardan piyasa değeri 30 milyon dolar olan 320 külçe altın çıktı. Altınların sahibinin Sarraf’tı ve kuryelerin elinde altının yasal yollarla ihraç edildiğini gösteren belge vardı; altınlar geri verildi.

Zarrab, 3 milyon lira ile Trabzonspor’a sponsor olmuştu ve şirketi kulüple 2013-2014 sezonu için sponsorluk anlaşması imzalamıştı.

Ebru Gündeş kendisinden 10 yaş küçük olan Rıza Sarraf’la 2010 yılında evlendi. Çiftin bu evlilikten bir kız çocukları oldu.

17 Aralık 2013 tarihinde Polis tarafından yapılan operasyonla Rıza Sarraf evinde arama yapılmasının ardından alınarak Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, buradaki sağlık kontrolünün ardından da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Üç bakanın oğlu ve iş adamlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda şüphelinin gözaltına alındığı soruşturma kapsamında Hakim karşısına çıktı ve tutuklanarak cezaevine konuldu.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklu bulunan bakan çocukları Kaan Çağlayan, Barış Güler ile iş adamı Rıza Sarraf dahil 5 kişi 28 Aralık 2014 tarihinde tahliye edildi. Son tahliyelerle birlikte soruşturma kapsamında tutuklu kalmadı.

21 Haziran 2015 günü Türkiye İhracatçılar Meclisi 22. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları ödül töreninde Mücevher sektörü ödülünü aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende ihracat şampiyonlarına ödülleri verildi. Mücevher sektöründeki ödülü Volgam Gıda Dış Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Sarraf aldı. Dikkat çekici şekilde kilo verdiği görülen Sarraf, ödülünü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin elinden aldı.