recep-konuk

Doğum Tarihi

1956

Şehir

Konya

Ülke

Türkiye

2508

kez görüntülendi

Recep Konuk Kimdir?

Recep Konuk, 1956 yılında Konya’nın Çumra İlçesi Türkmen Camili Köyü’nde doğdu. Selçuk Eğitim Enstitüsünden mezun oldu. Bozova’da öğretmenlik yaptı. Lise ve İlçe Müdürlüğü görevlerinde bulundu, işletme okudu. 1985 yılında memuriyetten ayrılarak, Çumra’da tarım ürünleri ile makineleri ticareti yaptı. 5 yıl üst üste vergi rekortmeni oldu. 94’te Çumra Belediye Başkanlığına seçildi ve o dönem Çumra Şeker A.Ş’yi kurdu, fabrikanın projesini hazırlattı, ruhsatını çıkardı.

Recep Konuk, yine o yıllarda ilk kez Sulama Birliği’ni kurarak uzun süre başkanlık etti ve o yıllarda suyun önemine dikkat çekti.

1999’da Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Konuk, ilk olarak rehabilitasyon yatırımlarını başlattı. Görevi 40 milyon dolarlık eksi bakiye ile devralan Recep Konuk, ilk olarak 50 yıllık teknolojiyi yenileyerek işletme verimliliğini arttırdı, şirketin 12 yılda 272 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı ve finansman sorununu iç dinamikleri harekete geçirerek çözdü. Konuk, 2004 yılında Konya Şeker’in ikinci fabrikası olan Çumra Şeker Fabrikasını hiç kredi kullanmadan tamamladı. Çumra’daki Entegre Tesisleri sıfır atıkla ve bütün yan ürünleri işleyebilecek şekilde projelendiren Konuk, sadece kristal şeker üreten Konya Şeker’in katma değerli ürünler üretmesi için de yatırımlar gerçekleştirdi. Konuk’un göreve geldiği döneme kadar sadece kristal şeker üreten bir fabrikaya sahip olan Konya Şeker, bugün aralarında;

Sıvı Şeker,

Şekerli Mamüller, Sert Şeker, Şekerleme,

Çikolata, Unlu Mamuller, Kek, Gofret, Bisküvi,

Dondurulmuş Parmak Patates,

Buharlı Küspe Kurutma,

Biyoetanol,

Damla Sulama, PVC ve Koruge Boru,

Organik Gübre, Sıvı Karbondioksit, Tohum İşleme ve Üretim Tesisleri,

Ham Yağ, Çuval ve Yem Fabrikaları,

37 Megavatlık Termik Santral,

Ultra Klimalı Modern Sera ile Doğal Depo’nun da bulunduğu,

28 yatırımı öz kaynaklarıyla finanse ederek tamamladı.

Dünyanın en büyük Et-Süt Entegre Gıda Kompleksini 2013 yılında tamamlayacak olan Konya Şeker, bu yatırımın tamamlanması ile birlikte Konuk yönetiminde 1,2 milyar dolarlık fiili yatırım büyüklüğünü de aşmış olacak.

Hayvancılığa da yatırım yapan ve damızlık çiftlikleri kuran Konya Şeker, Embriyo Üretim Merkezi ile ırk ıslahı çalışmalarında da öncü bir rol üstlenirken, 6 yılda diktiği 7 milyonun üzerinde ağaçla, Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturma hedefine de emin adımlarla ilerliyor. Spor, eğitim, sağlık gibi alanlarda sosyal sorumluluk projeleri de yürüten, gerçekleştirdiği organ bağışı kampanyasına %80’lik bir katılım sağlayan ve bu başarısı nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa sosyal sorumluluğunu yerine getirdiğine dair sertifika verilen Konya Şeker, Konuk’un başlattığı girişimle Tarım ve Gıda alanında eğitim verecek bir ihtisas üniversitesini de ülkemize kazandırmaya hazırlanıyor.

Ülkemiz tarım ve gıda sektörü için bilgi ve teknoloji üretmek ve bilim ile tarım, tarım ile sanayi entegrasyonuna somut katkılar vermek üzere bir Tarım İhtisas Üniversitesi kurmak için girişimlere öncülük eden Recep Konuk, nihai hedeflerinin, Konya Şeker’in hinterlandında bulunan 250.000 hektarlık alanın tamamında sözleşmeli ve planlı tarım uygulamasını hayata geçirmek olduğunu söylüyor.

Aralarında, yılın girişimcisi, tüketici dostu, yılın yenilikçisi, yılın çevrecisi gibi ödüllerin de bulunduğu çok sayıda ödüle layık görülen Konuk, topluma karşılıksız hizmetleri ve öncülük ettiği sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle 2010 yılında Başbakanlık tarafından Vakıf İnsan Plaketi ve Gıda Güvenliğine yaptığı katkı nedeniyle de Dünya Gıda Gününde Birleşmiş Milletlere Bağlı Dünya Gıda Örgütü tarafından madalya ile ödüllendirildi.

2000 yılından beri Pankobirlik Başkanlığı görevini de sürdüren ve Selçuk Üniversitesi tarafından 2009 yılında Türk tarımına yaptığı katkılar ve işletme alanındaki başarıları nedeniyle Ziraat Mühendisliği ve İktisadi İdari Bilimler Fakültelerinin ortak önerisi üzerine Üniversite Senatosunun oybirliği ile aldığı kararla fahri doktorluk beratı verilen Recep Konuk, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

Bu Biyografi, Sayın Fatih HIDIROĞLU'nun katkılarıyla sitemize özel olarak hazırlanmıştır.