Doğum Tarihi

1 Ağustos 1964

Şehir

Edirne

Burç

Aslan

4498

kez görüntülendi

Recep Gürkan Kimdir?

Recep Gürkan, 1 Ağustos 1964 tarihinde Edirne İpsala’da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi İpsala’da tamamladı. 1983 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Eğitim Yüksekokulu’ndan, 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal bilimler bölümünden mezun oldu.

1998-2003 tarihleri arasında Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünde şube müdürlüğü ve milli eğitim müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2004 yılında Edirne Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon müdürlüğü görevi ile birlikte Edirne Valiliği Sınır Ötesi İş Birliği faaliyetleri ve Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programlarında görev aldı.

Ayrıca Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli valiliklerince kurulmuş bulunan Trakya Kalkınma Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

2005 yılında Trakya Üniversitesi Genel Sekreterliği’ne atandı ve 10 Mart 2011 tarihinde CHP Edirne Milletvekili Aday Adayı olmak için istifa etti. Üniversite Yönetim Kurulu ile Üniversite Senatosu raportörlüklerini yürüttü.

Ayrıca Trakya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş. yönetim kurulu kurucu üyeliği yaptı. 1990-1995 yılları arasında Eğitim-İş Edirne İl Başkanlığı ile daha sonra kurulan Eğitim-Sen Genel Merkez kurucu üyesi ve yönetici olarak görev yaptı.

Edirne Atatürkçü Düşünce Derneği, Edirne Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Edirne Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Edirne Turizm Derneği, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği gibi birçok sivil toplum örgütünün kurucu üyelikleri ve yöneticiliklerinde bulundu.

12 Haziran 2011 seçimlerinde CHP Edirne Milletvekili olarak seçildi. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliği yaptı.

30 Mart 2014 yerel seçiminde CHP’den Edirne Belediye Başkanı seçildi.

Recep Gürkan, evli olup Eylem ve Yiğit adında iki çocuğu vardır.