freeavatar

Doğum Tarihi

1912

Ölüm Tarihi

1978

Ülke

ABD

1339

kez görüntülendi

Ray Charles Eames Kimdir?

1912 yılında ABD ‘ de doğdu. Tasarım tarihinde bir milad yaratan Charles ve Ray Eames çifti II. Dünya savaşından sonraki 20 yıl içinde ülkelerindeki ve diğer birçok ülkedeki en etkili tasarım ikilisi olarak görülebilir.

Çiftin en önemli özelliği Endüstri devriminin ekonomik ve estetik özünü sistemleştirme, analitik düşünerek bilim ve kültürü bağdaştırma gibi çağdaş kavramları gündelik hayata geçirerek yaygınlaştırmaları olduğu söylenebilir.

Tasarımcı mimar ve film yapımcısı Charles Eames,Saint Louis’deki Washington Üniversitesi’nde bir süre mimarlık okuduktan sonra bakış açısının fazla modern oluşu sebebiyle okuldan atıldı.

1938’de Eero Saarinen’nin daveti üzerine gittiği Cranbrook Sanat Akademisi’nde Endüstriyel Tasarım bölümü başkanı oldu. En önemli tasarımları arasında New York museum Organik tasarım yarışması için tasarladıkları sandalyelerdir.

Bu sandalye de Alvar Aalto’nun ahşap kalıplama tekniğinden esinlenen Eames’ler çeşitli mobilya ve sandalye tasarlamaya başladı ve kısa sürede başarılı sonuçlar aldı.
1978 ‘de öldü.

Kaynakça

Elle Dekor Dergisi