perrankutman

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

30 Kasım 1949

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Yay yay

377

kez görüntülendi

Perran Kutman Kimdir?

Perran Kutman asıl adı ile Perran Kanat, 30 Kasım 1949 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Rıdvan Kanat, annesi Emine Sabriye Kanat’dır. Ailesinin isteği üzerine konservatuvar okumuştur ve tiyatro bölümünden mezun olmuştur. İlk sinema deneyimini 1972 yılında yönetmenliğini Nejat Saydam’ın yaptığı “Şehvet Kurbanı” adlı film ile yaşamıştır. “Köyden İndim Şehire”, “Salak Milyoner”, “N’Olacak Şimdi” ve “Hababam Sınıfı” gibi Türk Sineması klasiklerinde oynadığı rollerle, Müjdat Gezen ile beraber çeşitli oyunlar ve parodiler yapan sanatçı Gırgıriye’deki Sabahat tiplemesi ile ün kazanmıştır.

Çeşitli birçok film ve dizilerde rol alan Perran Kutman, 1986 yılında TRT 2′ de yayınlanan “Perihan Abla” rolü ile çok beğenilmiştir. Ardından TRT 1′ de yayın hayatına devam etmiştir. 2003 yılında “Hayat Bilgisi” adlı dizide “Afet Hoca” karakteri ile çok sevilmiştir. Özellikle bu dizi sayesinde herkesin sevgisini kazanmıştır.

Perran Kutman 1973 yılında sinema ve tiyatro oyuncusu Hüseyin Kutman ile evlenmiştir. Fakat 1978 yılında boşanmıştır. 1980 yılında ise müzisyen Koral Sarıtaş ile evlenmiştir.

Kaynakça

www.haberturk.com