Doğum Tarihi

30 Aralık 1946

Ülke

ABD

Burç

Oğlak

2257

kez görüntülendi

Patti Smith Kimdir?

30 Aralık 1946 yılında Şikago’da doğdu. Çocukluğu Woodbury, New Jersey’de geçti. Smith, 1964 yılında Deptford Township Lisesi’nden mezun oldu. 1

967’de şimdilerde Rowan Üniversitesi olan Glassboro State Teachers Koleji’nden ayrıldı ve New York’a taşındı. Orada, şair arkadaşı Janet Hamill ile birlikte bir kitapçıda çalışırken fotoğrafçı Robert Mapplethorpe ile tanıştı. Mapplethorpe’un çektiği fotoğrafları Patti Smith Group’un kapağı oldu.

1969 yılında kız kardeşi ile Paris’e giden Patti, sokak çalgıcılığı ve performans sanatları ile hayatını kazandı. New York’a döndüğünde Chelsea Hotel’de Mapplethorpe ile yaşadı. Aynı yıl, Jayne County ile birlikte Jackie Curtis’in oyunu Femme Fatale ‘de rol aldı. 1970’lerin başını St. Mark’ın Şiir Projesi kapsamında resim ve yazma çalışmaları ile geçirdi. Aynı yıllarda, Smith, Creem dergisinde de yayınlanan rock yazıları yazdı.

1974’ten itibaren kendi başına rock müzik yapmaya başlayan Patt, 1975 yılında çıkardığı ilk albümü Horses ile punk rock’ın doğmasında en etkili isimlerden biri oldu. Smith, punk’ın vaftiz anası olarak çağrıldı.

2005 yılında, sanatçıya, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından edebiyata ve kültüre yaptığı katkılardan dolayı “Ordre des Arts et des Lettres” nişanı verildi. 2007 yılında “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edildi.

64 yaşındaki sanatçı, anılarını kaleme aldığı ‘Just Kids’ adlı kitabıyla, Amerika’nın prestijli edebiyat ödülü National Book Awards nonfiction ödülünü aldı.