Unvan

Tarihçi

Doğum Tarihi

1980

Ülke

İsviçre

1933

kez görüntülendi

Özlem İnay Erten Kimdir?

1980 yılında İsviçre’de doğdu. 1999 yılında başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nü 2003 yılında bitirdi. Lisans öğreniminin son yıllarında Türk İslâm Sanatı üzerine yoğunlaştı ve Minyatür sanatıyla ilgili bir tez çalışması hazırladı. 2002 yılında Balıkesir Ören’deki (Adrymytion) kazı çalışmalarına katıldı. Aynı üniversitede Türk-İslâm sanatları üzerine yaptığı yüksek lisansını 2006 yılında “Türk İslâm Kitap Sanatında Lâke Cilt Tasarımları” konulu tez çalışması ile bitirdi.

Öğrenciliği döneminde İstanbul’un kültürel ve tarihi mekânları ile ilgili çok sayıda araştırma yaptı, gezilere katıldı ve bilimsel makaleler hazırladı. Yüksek lisans öğrenimi sırasında ve daha sonrasında çeşitli dergilerin yazı işlerinde çalıştı. Eyüp semtindeki tarihi ve turistik yerleri tanıtan gezi rehberinde redaksiyon ve sanat danışmanlığı yaptı.

Profesyonel anlamda iş hayatına 2007 yılında lebriz.com’da başladı. Lebriz Sanal Dergi için sanat dünyasının önemli isimleriyle söyleşiler yaptı ve sanat yazıları yazarak çalışmalarını sürdürdü. 2010 yılından bu yana Demet Sabancı ve Cengiz Çetindoğan’a ait Demsa Koleksiyon bünyesinde uzman olarak çalışmakta ve 2012 yılı başı itibarıyla Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel Sanatlar Bölümü’nde ders vermektedir.

Yazarlığını Oğuz Erten’in yaptığı Galeri Baraz Yayınları’ndan çıkan “Türk Sanatına Yön Veren Sergiler ve Yahşi Baraz’ın Büyük Sergileri” isimli kitapta yayın danışmanlığı, redaksiyon ve röportaj, Antik AŞ. Yayınları’ndan çıkacak olan “Türk Sanatında İlkler” isimli kitapta redaksiyon ve yayın danışmanlığı konusunda katkıda bulunmuştur. “Türkiye’nin Çini Atlası” isimli kitabı 2013 yılında yayımlanacaktır.

Bütün Dünya, Genç Sanat, Artist, Milliyet Sanat, Radikal, RH Sanat gibi bazı gazete ve dergilerde yayımlanmış makaleleri ve Ömer Uluç, Burhan Doğançay, Adnan Çoker gibi sanat dünyasının önemli isimleriyle yapılmış yüze yakın röportajı bulunmaktadır. 2010 yılından bu yana Cumhuriyet Gazetesi’nde sanat yazarlığı yapmaktadır.