oylum-oktem-isozen

Doğum Tarihi

1976

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

38525

kez görüntülendi

Oylum Öktem İşözen Kimdir?

1976 yılında İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’ne girdi ve 1999 yılında bu bölümden mezun oldu.

2001-2003 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı’nda yüksek lisans yaptı; kostüm tasarımı dersleri aldı.

2001-2004 tarihleri arasında Devlet Tiyatroları Atatürk Kültür Merkezi’nde kostüm tasarımcısı olarak görev yaptı.

2004 yılında Club Beymen’de tasarım yetkilisi olarak görev yaptı.

İstanbul Tekstil ve İhracatçılar Birliği’nin(İTKİB) Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü moda ve tekstil iş kümesi projesinde çalıştı.London College of Fashion’da tasarım eğitimi ve müfredat yönetimi konularında eğitim aldı. Modanın yönetimsel bölümleri için Institut Français De La Mode’da katıldığı eğitim programlarının yanı sıra fotoğraf, kısa film yönetimi, sanat yönetmenliği gibi konularda Central Saint Martins’te sertifika programlarına katıldı. Bu dönemde çekmiş olduğu kısa film National Gallery, Londra’da gösterildi. Sanatçı, 2011 yılına kadar İstanbul Moda Akademisinde (İMA) Moda Tasarım Programları Lideri ve Sanat Yönetmeni olarak görevini sürdürdü.

Ayrıca, küratör ve sanat yönetmeni olarak, Mevhibe İnönü Bir Cumhuriyet Hanımefendisi (2009), Modanın Döngüsü, İstanbul (2007), Modanın Döngüsü, Tokyo 2008), Swarowski Graffity Sergi, Modanın Sessiz Bedenleri (İsveç Boras Üniversitesi işbirliği ile), İstanbul İçin 12 Kıyafet (İspanya Kültür Bakanlığı işbirliği ile), Moda’ya Köprüler(Hollanda Konsolosluğu işbirliği ile), Portfolio’dan Catwalk’a, Bir Arada (İtalyan Ticaret Ataşeliği işbirliği ile) sergiler düzenledi. İstanbul Modern’de açılan Hussein Chalayan (Hüseyin Çağlayan) 1994 – 2010 sergisinin sergi proje koordinatörlüğünü üstlendi.

2012 yılında Caddebostan Kültür Merkezinde “SIRADIŞI BİR USTA” sergisini açtı ve aynı isimle bir kitap hazırladı.

Ünlü Devlet Sanatçısı Heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem‘in kızıdır. 2009 yılında Heykeltraş Babam adlı kitabı yazdı.

Heykeltıraş olarak 2006 yılında Palyaçolar adlı ilk kişisel sergisini açtı. 2007 yılında Sadrazam Sait Paşa Konağı’na insan ve tasarım ilişkisini anlatan 5 adet büyük ebatlı heykeller yaptı. 2008 yılında ise Contemporary Art İstanbul’da ‘Modern Masallar’ adlı eserleriyle karma sergiye katıldı. Sanatçı, 2011 yılında Çingeneler adlı ikinci kişisel sergisini açtı. Çingeneler sergisinden heykelleri 2011 yılının Hıdırellez günü maçka parkına dikildi.

Mimar Erhan İşözen’le evli olup Han adında bir oğlu var.