Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

4 Ağustos 1982

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Aslan

3741

kez görüntülendi

Öykü Gürman Kimdir?

Öykü Gürman, 4 Ağustos 1982 yılında İstanbul Arnavutköy’de doğmuştur. Berk Gürman adında erkek ikiz kardeşi vardır. Babasının adı Musa Gürman, annesinin adı ise Serap Gürman’dır. Müzik eğitimine çok küçük yaşta başlamıştır. İlkokul hayatını Efdal Ana ve İlkokulu’nda tamamlamış, ortaokulu İstek Vakfı Acıbadem Lisesi’nde bitirmiştir.

1997 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nin sınavlarına girmiştir. Kazandığı sınavlar sonucunda eğitimine ise burada devam etmiştir. Cihat Aşkın’dan özel keman dersleri almıştır. 2001 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olmuştur. Bu süre içerisinde gerek keman gerekse solist olarak okul konserlerinde yer almıştır. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarını kazanmış, eğitimine keman ve şan dersleri alarak devam etmiştir.

2007 yılında ikiz kardeşi Berk Gürman ile birlikte “Evlerinin Önü Boyalı Direk” şarkısını video klibi ile yayımlamıştır. YouTube paylaşım sitesine yüklediği video ile milyonlarca dinleyicileri tarafından tıklanarak tanınmışlardır. 2007 yılının Aralık ayında ikiz kardeşi Berk Gürman ile “Kısmet” albümünü yayımlamıştır.

2009 yılında ise yine ikiz kardeşi Berk Gürman ile “İki Arada” albümünü yayımlamıştır.

Kral Tv’den “Yılın En İyi Çıkış Yapan Grubu”, Magazin Gazetecileri Derneği’nden “Yılın En İyi Çıkış Yapan Yorumcusu”, Radio N101’den ise “En İyisi Sizsiniz” ödüllerini almıştır. 2008 yılında “Evlerinin Önü Boyalı Direk” şarkısı büyük bir beğeni toplamış “Hürriyet Altın Kelebek” ödülünün sahibi olmuştur.

2014 yılının sonlarında Kanal D ekranlarında yayımlanan “Urfalıyım Ezelden” dizisinde başrol oyunculuğunu Bülent İnal, Settar Tanrıgören, Dolunay Soysert, Meral Çetinkaya, Menderes Samancılar ile paylaşmıştır.

Öykü Gürman, ünlü türkücü Yavuz Bingöl ile yaklaşık altı aylık bir birlikteliğin ardından, 4 Ağustos 2015 tarihinde evlenmiştir. Kısa süren evliliklerinin ardından ise 2016 yılında boşanmıştır.

Müzisyenliğin yanında oyunculuk hayatında da büyük bir başarı elde eden Öykü Gürman, şimdilerde ise “Sen Anlat Karadeniz” isimli dizide “Asiye” karakterini canladırmaktadır.

 

Kaynakça

www.hurriyet.com.tr www.milliyet.com.tr