Oyhan-Hasan-Bildirki

Doğum Tarihi

1947

1330

kez görüntülendi

Oyhan Hasan Bıldırki Kimdir?

1947’de Bağarası’nda doğdu. İlkokulu doğduğu yerde, ortaokul ve liseyi Aydın’da okudu. Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, AÜAÖF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İlk görevine Kastamonu-Cide-Şenpazar’da başlayan yazar, daha sonra birçok okulda idareci ve öğretmen olarak çalıştı. 1997’de emekli oldu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

1962’den bu yana Aydın, Söke ve Kuşadası yerel gazetelerinin yanında, ülkemizin ünlü edebiyat dergilerinde şiir, hikâye ve eleştirileriyle yer aldı. Ahmet Kabaklı’nın Türk Edebiyatı Dergisi hikâyecileri arasında gösterdiği Bıldırki, ilk ününü Hisar Dergisinde yayımlanan eleştiri ve hikâyeleriyle yapmıştır. Hisar’da yayınlanan ilk hikâyesi Şeftali Çiçekleri Türk Edebiyatında yayınlanan ilk hikâyesi ise Rüyâlar Gerçek Olsa’dır. Çeşitli mahlaslar kullanarak köşe yazıları da yazan Bıldırki, Resimli Türk Edebiyatı Devirler, İsimler, Yorumlar adlı ansiklopedinin yazarları arasına katıldı.

Eleştiri, şiir ve hikâyelerini, başta Hisar dergisi olmak üzere; Fikir ve Sanatta Hareket, Şafak, Adımlar, Alkım, Bursa’da Zaman, Doğuş Edebiyat, Töre, Millî Eğitim ve Kültür, Millî Eğitim, Millî Kültür, Gülpınar, Dolunay, Çağrı, Yiğit Efem, İnanç, Tarla, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Beşparmak ve Sarızeybek dergilerinde yayınlatmıştır. Bu dergilerin dışında, son zamanlarda Yeni Söke, Söke Ekspres, Medya, Kuşadası Halkın Sesi ve Söke Esnafın Sesi gazetelerinde de çalışmalarını sergilemektedir.

ÖDÜLLERİ.
1. Bir Bıçağın Keskin Ucu adlı hikâyesiyle Töre Hikâye Yarışmasında (1980) üçüncülük ödülü.
2. 1995 yılında Kar Üstünde Kan Damlası adlı hikâyesiyle Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması seçiciler kurulu özel ödülü.
3. 1996 ve 1997 yıllarında, yıl içinde yayınlanan hikâyelerin değerlendirilmesi sonucunda, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Hikâye Dalı birincilik ödülleri

ESERLERİ
Şiirler:
1. Liseden Sesler (1964)
2. Atatürk Aramızda (1991)
3. Bütün Fidanlar Sımsıcak (1994)
4. Ceylan Gözlüm (1997)
Roman:
Dönülmez Yol (1964)
Hikâyeler:
1. Koçaklar (1975)
2. Üçüncü Günün Öğlesi (1986)
3. Bir Başka Şafak (1988)
4. Gün Çarığı Sıkınca (1990)

Araştırma:
Dil Çerezleri ((1999)