oya-eren

Şehir

İzmir

Ülke

Türkiye

23005

kez görüntülendi

Oya Eren Kimdir?

Oya Eren, İzmir’de doğdu. İlköğretim yıllarını Türkiye’nin 6 farklı kentinde; İzmir, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Diyarbakır ve Konya-Seydişehir’de geçirdikten sonra liseyi yine çok sevdiği İzmir’de, 60.Yıl Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Klasik Filoloji Bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü’nde Yüksek Lisans derecesini aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yunanistan Hükümet bursuyla Yanya Üniversitesi’nde Yunan Dili ve Kültürü üzerine eğitim aldı.
İtalya, Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi’nde Ermeni Dili ve Kültürü Bölümü’nde yaz kurslarını takip etti.

Ankara Üniversitesi Ermeni Dili ve Kültürü Yüksek Lisans Programıyla başladığı Ermenice dil eğitimine Ermenistan’da devam etti. Gümrü’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarında staj yaptı. Yine aynı ülkede çok sayıda gençlik projesinde yer aldı.

Üniversite yıllarında stajyer olarak girdiği Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nde Stratejist-Analist ve Ermenistan Uzmanı olarak 6 sene çalıştı.

ASAM’da ayrıca Ermeni Araştırmaları Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Ermeni Meselesi ve Güney Kafkasya’ya ilişkin hafta içi her gün çıkarılan Günlük Bülten’in editörlüğünü yaptı.

Türkiye-Ermenistan İlişkileri, Güney Kafkasya, Karabağ Sorunu, ve “1915 Olayları”yla ilgili çok sayıda makale, analiz ve yorum yazılarıyla Uluslararası ilişkiler alanında pek çok dergi ve akademik yayına katkıda bulundu. ABD’de yayımlanan Forum Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan’da pekçok organizasyonda yer aldı. Bölgeye ilişkin proje ve konferanslarda katılımcı olarak bulundu.

17-24 Mayıs 2008 tarihinde Gürcistan Parlamento Seçimlerini İzlemek Üzere Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) bünyesinde Uluslar arası Gözlemcilik Görevini üstlendi.

ASAM’ın kapanmasının ardından yine bir düşünce kuruluşu olan Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM)’de Türkiye-Ermenistan İlişkileri üzerine analist-uzman olarak çalıştı. Burada da hakemli-akademik dergi olan Ermeni Araştırmaları’nın yazı işleri müdürlüğünü üstlendi.

Bu sürede Sunuculuk-Spikerlik dersleri almaya başladı. TRT Türk Haber Merkezi’nde editörlükle başlayan televizyon hayatı TRT Dış Haberler’le devam etti. Bu sürede de Ermenistan’a davetli olarak gitti ve Türkiye-Ermenistan ve Gürcistan ilişkilerini kapsayan bir projede yer aldı.

6 aylık dış haberler deneyiminin ardından yeniden TRT Türk Haber Merkezi’nde çalışmaya başladı.

ABD’de bulunan Uluslararası Gazeteciler Merkezi’nin davetlisi olarak Washington ve New York’ta Türk-Ermeni gazetecilerin katıldığı bir eğitim programında yer aldı. New York Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Lisans Programının derslerini takip etti ve CUNY TV’de staj yaptı.

TRT Türk’teki Haber Editörlüğü, Spor Spikerliği ve program sunuculuğu görevlerinin ardından 2016 yılında TRT HABER’de haber spikerliği yapmaya başladı.

Halen TRT HABER’de haber bültenleri ve yurttan haberlerin yer aldığı programları sunmaya devam ediyor.

Oya Eren’in en büyük tutkusu otomobiller. Motorsporlarını yakından takip eden Oya Eren, aynı zamanda lisanslı bir otomobil yarışçısı.