osman özsoy

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

17 Şubat 1965

Şehir

Bartın

Burç

Kova kova

1738

kez görüntülendi

Osman Özsoy Kimdir?

17 Şubat 1965 tarihinde Bartın’da doğan Özsoy, ilkokulu Bartın’da, ortaokulu Zonguldak’ta ve lise öğrenimini de İstanbul Kadıköy’de yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Doktora’sını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi GAZETECİLİK bölümünde yaptı. Aynı fakültede lisansüstü dersler verdi.

1999 yılında gittiği ABD’de akademik ve mesleki alanıyla ilgili çalışmalar yürüttü. ‘Yayıncılık ve İletişim’ konusunda programlara katıldı. Harvard Üniversitesi’nde çeşitli araştırma projelerine katkıda bulundu.

2000 yılında doçent, 16 Şubat 2007 de Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık alanında profesör oldu.

Değişik vakıf üniversitelerinde görev yaptı.

Haliç Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığının yanı sıra aynı üniversitede İşletme Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanlığı’nı sürdüren Özsoy, Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı İstanbul Etiler Polis Eğitim Merkezi Komiser Yardımcılığı Programı’nda “Poliste İletişim Becerileri”, “Poliste Liderlik” ve “Sosyal Psikoloji” dersleri verdi.

Akademik çalışmalarını ‘siyasal iletişim’ üzerinde yoğunlaştıran Özsoy, seçmen davranışları üzerine yaptığı çalışmalara paralel olarak seçim kampanyaları konusunda stratejik danışmanlık yaptı. Kamuoyunun yakından izlediği başarılı seçim kampanyalarına imza attı.

Türkiye’nin sosyal, siyasal, sosyo-ekonomik ağırlıklı sorunlarının tespitine ve çözüm önerilerine yönelik çok sayıda araştırma projesi yürüttü.

Gazeteciliğinin yanı sıra çeşitli televizyon kanallarında uzun yıllar program yapımcısı ve sunucusu olarak görev yaptı.

Bugüne kadar değişik gazete ve dergilerde yazarlık yapan Özsoy, halen yazılarını Salı – Perşembe günleri Yeni Şafak gazetesinde, Pazartesi – Çarşamba günleri haber7.com da sürdürmektedir.

Yoğun bir şekilde konferans ve sunum programları icra etmekte olan Özsoy, akademik ve sosyo-kültürel etkinliklerde moderatörlük de yapmaktadır.

Kazandığı Ödüllerden bazıları şunlardır:

– “Türkiye’de Siyasi İstikrar Nasıl Sağlanabilir?” başlıklı çalışmasıyla Milliyet Gazetesi Sosyal Bilimler Ödülü (1998),

– “Türkiye – AB İlişkileri” araştırmasıyla Avrupa Vakfı / İstanbul Ticaret Üniversitesi AB Araştırma Ödülü (2003),

– “Özal’ın Değişim Modeli” başlıklı araştırmasıyla Turgut Özal Fikirlerini Araştırma Derneği tarafından Özal Araştırma Ödülü (1996),

– “İBB Avrasya Basın Ödülü” (1997).

Sayılarla Özsoy:
Bugüne kadar kaleme aldığı köşe yazısı sayısı 1866, dergilerde yayınlanan yazılarının sayısı 135, bildiri sunduğu uluslararası kongre ve sempozyum sayısı 49, yazdığı kitap sayısı 25, kitapta bölüm 8, kitap olarak basılmış proje sayısı 19 (toplamda 52), hakemli dergilerde yayınlanmış akademik makale sayısı 56, verdiği konferans sayısı 938, yapım ve sunuculuğunu yaptığı canlı program sayısı 350, programlarına konuk ettiği kişi sayısı 1200, çeşitli kuruluşlardan değişik vesilelerle takdim edilen plaket sayısı 220.

Planlı ve zaman ayarlı yaşam sürdürmesi ile tanınan Özsoy, sarı basın kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.