Unvan

Orgeneral

Doğum Tarihi

1942

1537

kez görüntülendi

Orhan Yöney Kimdir?

Orgeneral Orhan Yöney, 1942 yılında Bursa’da doğdu. 1962’de Kara Harp Okulu’ndan, 1963’te Topçu Okulu’ndan mezun oldu.

1972 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı ve bölük komutanlığı yapan, 1974 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun olan Orgeneral Yöney, ardından kurmay subay olarak 4. Piyade Tümen Komutanlığı emrinde Plan Subaylığı, Harp Akademileri Komutanlığı’nda öğretim üyeliği, Brüksel/Belçika’da Shape Karargahı’nda Kuvvet Geliştirme Proje Subaylığı ve Plan Prensipler Daire Prensipler Şube Kısım Amirliği, Genelkurmay Strateji ve Plan Daire Strateji Şube Proje Subaylığı, Avrupa Grubu ve Nükleer Şube Plan Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Antlaşmalar Dairesi Antlaşmalar Şube Müdürlüğü, 9. Piyade Tümen Topçu Alay Komutanlığı, 3. Ordu Harekat Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1990 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Yöney, bu rütbe ile Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı,
Brüksel/Belçika’da IMS Plan ve Prensipler Daire Başkan Yardımcılığı ve 19. Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1994 yılında tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Yöney, bu rütbe ile Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı, Genelkurmay Strateji Daire Başkanlığı, 4. Kolordu Komutan Yardımcılığı ve 1. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı, Milli Güvenlik Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1999 yılında korgeneralliğe terfi ederek 6. Kolordu Komutanlığı ve Brüksel / Belçika’da Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanlığı görevinde bulunan Orgeneral Yöney, 2003 yılında orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı ve 3. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 30 Ağustos 2006 tarihinden geçerli olarak Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevine atanmıştır.

Emel Yöney ile evli olan Orgeneral Orhan Yöney’in, 2 çocuğu bulunuyor. Orgeneral Yöney, İngilizce biliyor.