onurtuna

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

2 Temmuz 1985

Şehir

Çanakkale

Ülke

Türkiye

Burç

Yengeç yengec

1134

kez görüntülendi

Onur Tuna Kimdir?

Onur Tuna 2 Temmuz 1985 yılında Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Annesi tapu dairesinden emekli, babası ise matematik öğretmenidir. Bir abisi vardır. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Bunun yanında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde iktisat lisansı da almıştır. Ayrıca ortaokul yıllarından itibaren lisanlı olarak voleybol ve basketbol oynamıştır.

Oyunculuk hayatına ilk kez ilkokul hayatında “İbiş” oyununda yer alarak başlamıştır. 14 yaşında gitar çalmış, şarkılar yapmıştır. 4 şarkıdan oluşan bir albümü ve 70 tane bestesi vardır. Ayrıca İzmir’de 4 yıl model olarak çalışmıştır.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk dersleri almıştır. Onur Tuna, senaryosunu Mahzun Kırmızıgül’ün yazdığı 2011 yılında Atv’de yayımlanan “Hayat Devam Ediyor” adlı dizide “Siraç Bakırcı” karakterini canlandırırken, Fikret Kuşkan, Şenay Gürler, Rozet Hubeş, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Menderes Samancılar ile birlikte rol almıştır.

2014 yılında başrolleri Farah Zeynep Abdullah ve Engin Akyürek’in paylaştığı “Bi Küçük Eylül Meselesi” adlı sinema filminde rol almıştır.

23 Aralık 2014 yılında TRT ekranlarında yayımlanan ve ilk 9 bölümünün yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yaptığı Bir Osmanlı Polisiyesi olan “Filinta” adlı dizide Onur Tuna, “Filinta Mustafa” karakterini canlandırmıştır.

Son olarak Fox Tv’de yayımlanan “Yasak Elma” adlı dizide “Alihan Taşdemir” isimli karaktere hayat vermeye devam etmektedir.

Onur Tuna’nın rol aldığı diziler ve filmler:

2011 – Hayat Devam Ediyor (Sıraç) (TV Dizisi)
2014 – Bi Küçük Eylül Masalı (Atıl) (Sinema Filmi)
2014 – Filinta (Filinta Mustafa) (TV Dizisi)
2016 – Cesur Yürek (Ömer) (TV Dizisi)
2018 – Yasak Elma (Alihan) (TV Dizisi)

Albümler:

2018 – Uzay Misali

Kaynakça

www.youtube.com www.haberturk.com