Unvan

Yazar

Doğum Tarihi

22 Ağustos 1955

Şehir

Adana

Ülke

Türkiye

Burç

Aslan

1373

kez görüntülendi

Öner Samanlı Kimdir?

Eğitimci,Gazeteci ve Yazar Öner Samanlı; 22.08.1955 Tarihinde Adana’da Doğmuştur. Aslen Malatya eşrafından olup, uzun yıllarını Ankara’da geçirmiş ve halen de, Ankara nüfusunda kayıtlıdır.

Aile soy kütüğünün, İlk Türk Devletlerinden olan, Samanlı Devleti’nden Anadolu topraklarına kadar uzanarak, Malatya ile Yalova “Samanlı” ilçesi arasındaki yurt topraklarındaki yerleşkelerde yaşam sürdüğü bilinmektedir.

“İşletme ve Muhasebe Yönetimi”, “Eğitimde Psikolojik Hizmetler” “Kentleşme ve Çevre” Yüksek lisans Eğitimleri almıştır.
“İnsan Mühendisliği” alanında, Dale Carnegie Enstitüsü yetkili, Eğitim Uzmanıdır.

Yurt içerisinde ve Almanya, Fransa, Libya, Kıbrıs, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde, çeşitli konferans, panel ve izlencelerde konuşmacı ve katılımcı olarak bulunmuştur.

İlk yazı ve şiirleri lise öğrenciliği yıllarında yerel gazetelerde yayınlanmış olan Öner Samanlı’nın; “Dürü Dürü Düt”, “Tepesinde Dünya”, ““Sevgide Birleştik”, “Abbas ile Gülümser”, “Aşk Öldürür Sevgi Güldürür”, “Oltayı Attım Denize”, “Yüreğim Yangın Yeri” şiir güldesteleri ile “Rozet Atatürkçüleri”, “Başka Türkiye Yok” edebi yayınları ve “Tüketici Bilinci”, “Bilinçli Üretim ve Tüketim”, “Tükenmeden Tüketelim”, “Ombudsman”, “Çevre Hakları” ve benzeri, 30’u aşkın, akademik yayın ve eserleri bulunmaktadır.

1995 Yılında Türkiye’de, tüketici haklarının korunmasına dair 4077 sayılı Tüketici yasasının hazırlanmasında büyük emekleri geçmiştir. Sanayi Bakanlığı Tüketici Konseyi üyesidir.

Kendisi, 1980 yılında, “ANTÜKOR” Ankara Tüketicileri Koruma Derneği’nin ilk Kurucu Başkanı, halen de, “TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Başkanı, “TÖDEF” Tüketici Örgütleri Federasyonu, Kurucu Başkanıdır.

Atatürk ilke ve Devrimlerinin yılmaz koruyuculuğu yolunda idealist bir Kemalist olarak, fikir, şiir, yazı ve görüşleri, ülkemizde; Yeni Ortam, Cumhuriyet, Yenigün, Milliyet, Barış, Ulus, Varlık, Hisar, Çınar, Gösteri, Edebiyat gibi gazete ve dergilerinde yayınlanmıştır. Yazı ve şiirlerinden bir çoğu İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerine çevrilmiştir.

Libya hükümeti tarafından, “Trablusgarp Başarılı Şair Ödülü”, Fransa Hükümeti tarafından, yaptığı gönüllü toplumsal hizmetleri ve Türk-Fransız ilişkilerinde gösterdiği çabaları nedeniyle, “Legion d’honneur” (Lejyon donör) nişanı, Almanya Federal Hükümeti tarafından verilen, Üstün Hizmet Madalyası olan, “Distinguished Service Medal der Deutschen Bundesregierung” ve ulusal ve uluslar arası birçok takdir ve ödülleri almış olup, Dale Carnegie İnsan Mühendisliği Enstitüsü (Dale Carnegie Institute of Human Engineering) Eğitim Uzmanlığı sertifikasına da sahiptir.

12 Nisan 2007 tarihinde, TBMM’ye resmi olarak, “ TC.11.Cumhurbaşkanı Adayı” olarak müracaat etmiştir.

Uzun yıllar süren, Gazetecilik, Eğitimcilik ve Mali Müşavirlikleri sonrasında, 2005 yılında emekli olmuştur.

Türkiye ve Dünyanın büyük Önderi, Atatürk’e olan gençlik sorumluluğum idi, onu yerine getirdim dediği, www.ataturksitesi.com kurucusu ve editörüdür.

www.ataturksitesi.com sitenin, ortaya çıkmasında, bilgi ve belgelerinin tasarlanmasında, örneklemelerde, ilham kaynağımdır dediği “Forsnet” e ve yayında bulunan www.ataturk.net sitesine de saygı ve şükranlarını arz etmeyi de sorumlu yurttaşlık ödevi saymaktadır.

Toplumsal mutluluklar ve sevdalar yüzünden mutlu olmayı hep ıskaladım diyen, Öner Samanlı’nın, iki kız çocuğu olup, şair ve yazarlığının yanı sıra, sivil toplum liderliğini ve siyasi çalışmalarını da birlikte sürdürmektedir.