omer-Abusoglu

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

15 Mart 1951

Ölüm Tarihi

2 Mart 2007

Şehir

Gaziantep

Burç

Balık balik

1236

kez görüntülendi

Ömer Abuşoğlu Kimdir?

15 Mart 1951 yılında Gaziantep’te doğan Prof. Dr. Ömer Abuşoğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı fakültede doktorasını yaptı. Abuşoğlu, Çukurova Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptıktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde Fakülte Dekanı ve Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu. Gaziantep Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanlığı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü de yapan Ömer Abuşoğlu, TOBB İktisadi Araştırmalar Dairesi Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Barış İçin Asyalı Parlamentolar Birliği (BAPB) Türk Grubu Başkanı, evli ve 2 çocuk sahibi olan Ömer Abuşoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekilliğinin yanı sıra AK Parti Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danışmanlığını yapmıştır.

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili ve Gaziantep milletvekili Ömer Abuşoğlu 02 Mart 2007 günü geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Ömer Abuşoğlu idaresindeki 06 YOR 81 plakalı otomobil, Gaziantep’ten Adana yönüne giderken Osmaniye’nin Toprakkale İlçesi yakınlarında şarampole devrildi. Kazada, Ömer Abuşoğlu, eşi Aysel Abuşoğlu, gelini Yadigar Abuşoğlu ve torunu Ayşegül Abuşoğlu yaralandı. Osmaniye Devlet Hastanesine kaldırılan Ömer Abuşoğlu yaşamını yitirdi. Osmaniye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Zelen, hastaneye geldiğinde kalbi duran Ayşegül Abuşoğlu’nun şuurunun kapalı ve makineye bağlı olduğunu bildirdi. Anavatan Partisi, Abuşoğlu’nun ölümüyle milletvekili sayısı 19’a düşerek Meclis’teki grup temsilini kaybetti.