nurettin-ozdemir

Doğum Tarihi

1927

Şehir

Gümüşhane

1724

kez görüntülendi

Nurettin Özdemir Kimdir?

1927 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde doğdu.

Hüseyinbeyoğlu ailesine mensup, ilçenin yerel yöneticilerinden Fikri Özdemir ile Kezban Rukiye Hanımın dört çocuğundan biridir.

İlk ve ortaokulu Kelkit ve Gümüşhane de, liseyi Trabzon ve Haydarpaşa Liselerinde okudu.

1948 de kendisine ilham kaynağı olduğunu beyan ettiği ve gerçekten usta bir şair olan çocukluk arkadaşı Hikmet Odabaşıoğlu ile evlendi. 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Çalışma hayatına serbest avukat olarak başladı. 1961 de gümüşhane den Milletvekili seçildi ve bu görevini 1972 yılına kadar sürdürdü.

Bu arada TBMM Başkanlık Divanı İdare Amiri olarak görev yaptı. 1980 de Kültür Bakanlığı Müşavirliğine atandı. Bu görevinden milletvekili statüsünden emekli oldu.

1988 yılında Kızılay Derneği Genel Merkez Kurulu üyeliğine, 3 yıl sonra da Başkan Vekilliğine seçildi.

İlk şiiri 1944 te Trabzon Halkevi dergisi İnanç ta yayınlandı,1945 ten itibaren Trabzon da Halk ve Yeni Yol gibi gazeteleri ile kendi yönettiği Boztepe de şiirlerini yayınlamaya devam etti. Daha sonra şiirlerini Varlık, İstanbul, Şadırvan, Hisar ve Çağrı dergilerinde yayımladı.

Şiirlerinde Fikri Nur ve Tanrıdağlı adlarını da kullandı.

Şiirlerini kalbinden başka hiçbir şeyin emrine vermeyen Nurettin Özdemir in şiiri, bir bakıma Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar ve R.M. Rilke sentezidir.

Çeşitli gazete ve dergilerde siyaset, sanat, ahlâk konuları ile ülkenin ekonomik sorunları üzerine makale ve mektupları yayımlanan şair birçok radyo ve televizyon programında da konuşmaları yapmıştır.

1981 de Yugoslavya da yapılan Ştruga Şiir Akşamları Festivalinde ve 1992 yılında 12. Dünya Şairler Kongresinde Türkiye yi temsil etmiştir.

Bazı şiirleri de Şekip Ayhan Özışık, Selahattin İçli, Erol Sayan ve Faruk Şahin tarafından bestelendi. Hakkında Atatürk ve Fırat Üniversitelerinde mezuniyet tezleri hazırlandı.

İLESAM üyesi olan ve elli yılı aşkın bir süre şiirle uğraşan Nurettin Özdemir beş çocuk babasıdır.

Yayınlanmış Şiir Kitapları:
Hayat Şiiri (İst.1949), Yağmur Sonrası (İst.1955),
Yitik Sevgi (Ank.1959), Vakit Geçti Yorgunum (1981), Zaman ve Aşk (1997).
Özdemir bütün şiirlerini Zaman ve Aşk isimli son kitabında toplamıştır.