Unvan

Prof. Dr.

Şehir

Antalya

Ülke

Türkiye

3106

kez görüntülendi

Nurcan Baç Kimdir?

Antalya‘da doğdu. İlk ve orta öğrenimini, Istanbul da Moda İlkokulu, ve Şişli Terakki de tamamladı. Lise eğitimini Istanbul Robert Academy de yaptı, ve sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘ne geçti. ODTÜ Kimya Mühendisligi bölümünden Lisans , Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri elde etti.

1980-82 yıllarında ABD Massachusetts eyaletinde Worcester Polytechnic Institute’da bilimsel araştırmalar yaptı. 1982’de ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümüne öğretim üyesi olarak geri döndü. Bu bölümde Y.Doçent , Doçent , Profesör görevlerinde bulundu.

1989-2004 yilları arasında ABD de Worcester Polytechnic Institute, Northestern Universite’ lerinde (Boston , MA) çalıştı ve Amerikan Ulusal Uzay Ajansı, NASA nın “Uzayda ileri malzemeler üretimi” (CAMMP -Center for Advanced Microgravity Materials Processing) araştırma merkezinin Başkan Yardımcılığını yürüttü. Bu araştırmalar çerçevesinde 1989-2003 yılları arasında Uzay Mekiği Columbia’da ve Uluslararası Uzay İstasyonunda nanogözenekli ileri malzemelerle ilgili bilimsel deneyler yaptı. Bu deneylerle ilgili olarak birlikte çalıştığı Astronot Prof. Albert Sacco 20 Ekim 1995 tarihindeki 16 günlük STS-73 no’lu Columbia mekigi uçuşu ile uzaya götürülen Türk Bayrak’larında biri Astronot Prof. Sacco ile Prof. Baç tarafindan Haziran 1996’da devrin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’e takdim edildi.

Uzay Mekiği ve Uzay istasyonundaki 2001 ve 2002 yıllarında yapılan deneylerle ilgili olarak Rus kozmonotlara ve Amerikalı astronotlara Houston’da eğitim verdi. 2003 yılında Columbia uçuşunun trajik bir kaza sonucu parçalanması ve uzay uçuşlarının durmasından sonra 2004 yılında Türkiye ye döndü. 2004- 2007 yılları arasında arasında ÖDTÜ Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü.

2007 yılında Yeditepe Üniversitesine geçti ve Bölüm Başkanlığı yaptı. 1 Eylül 2010 da Yeditepe Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Prof. Baç’in uluslararası alanda İngilizce yayınlanmış çok sayıda bilimsel makaleleri, konferans tebliğleri ve atıfları bulunmaktadır.

Kaynakça

Nurcan Baç, Yeditepe Üniversitesi