Unvan

Doç.

Doğum Tarihi

1892

Ölüm Tarihi

1938

2213

kez görüntülendi

Nikalai Dimitriyeviç Kondraçev Kimdir?

Rus iktisatçı Kondraçev, SSCB’de piyasa ekonomisine yönelik eğilimleri savundu. Kapitalizmde uzun süreli iktisadi dalgalanma kuramıyla tanınmaktadır.

Kondraçev, Orta Rusya’nın Kostroma (Ivanovo) eyaletinin Galuyevskaya köyünde dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra Sen Petersburg Üniversitesi’nde 1910 yılında hukuk okumaya başladı. Ne var ki, aradan çok geçmeden ilgi alanı ekonomik sorunlara yöneldi ve Kondraçev iktisat fakültesine geçti.

1915’te “Kostroma eyaletinin Kineşma ilçesindeki ekonomik gelişimi”ne ilişkin çalışmasıyla diplomasını almaya hak kazandı.

Kondraçev 1916’da Petersburg Bölgesi İstatistik ve Ekonomi Dairesi’nde çalışmaya başladı. Kurucu (anayasa koyucu) meclise seçildi ve Ekim İhtilali’nden kısa bir süre önce, geçici hükümet tarafından besin maddeleri bakan yardımcılığına getirildi. Çar devrildikten sonra 1918’de Kondraçev Rusya Köylü Temsilcileri Kurulu’nun hazırlık çalışmalarına katıldı. Bilimsel makale ve analizlerle besin maddeleri sağlama konusunu işledi ve tarımla ilgili problemlerin çözülmesi için önerilerde bulundu. Bolşevikler kurucu meclisi fesh ettikten sonra, Kondraçev Moskova’ya taşındı ve burada 1920’de yeni kurulan İktisadi Etkinlikleri Araştırma Enstitüsü’ne yönetici olarak atandı. Aynı zamanda Moskova Üniversitesi’nde doçent olarak görev yaptı.

Sayfalar: 1 2 3